Haber Detayı
15 Nisan 2019 - Pazartesi 16:31
 
Aksiyon figürlü oyuncaklarla koleksiyon oluşturdu
Gaziantepʹte çocukluğundan beri merak duyduğu aksiyon filmlerinin kahramanlarının oyuncaklarını biriktiren Akol, piyasa değeri 70 bin lirayı bulan 270 parçalık koleksiyon oluşturdu.
- Haberi
Aksiyon figürlü oyuncaklarla koleksiyon oluşturdu

GAZİANTEP (AA) - Gaziantepʹte çocukluğundan beri merak duyduğu aksiyon figürlü oyuncakları 7 yıl önce biriktirmeye başlayan Orhan Akol, koleksiyon oluşturdu.

Koleksiyonundaki oyuncaklara çektiği fotoğraflarla da adeta ˮhayat verenˮ Akol, bunları sosyal medyada paylaşarak geniş kitlelere ulaşmaya başladı.

Koleksiyonda çocukluğundan kalma oyuncaklar da var

Koleksiyoner Akol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluğundan bu yana aksiyon figürlü oyuncaklara yoğun ilgi duyduğunu söyledi.

Koleksiyonunun içerisinde çocukluğundan kalma oyuncakların da olduğunu belirten Akol, ˮBu işe bu kadar merak salmadan önce oyuncaklarımın bazılarını çocuklara hediye ettim. Aslında daha fazlaydı ama şu an çocukluğumdan 3-5 parça oyuncak kaldı. Koleksiyonumda çocukluğumdan daha fazla şey olsun isterdim ama kendimi bu kadar geliştireceğimi düşünmemiştim.ˮ dedi.

Akol, merakını koleksiyon haline getirmeye 7 yıl önce başladığını anlatarak, şöyle konuştu:

ˮ2012 yılında internette gezinirken ʹAssassinʹs Creedʹ isimli oyuncak figürüne rastladım. O zamanlar dijital ortamda oynadığım bir oyunun karakteriydi kendisi. Kendi çocukluğumu düşünüp bizim zamanımızda bu kadar güzel oyuncakların olmadığını hatırladım. Koleksiyon bu şekilde başladı ve bugünlere kadar geldik. Şu an Amerika ve Avrupaʹdan bulduğum figürlerin siparişini verip koleksiyonuma dahil ediyorum.ˮ

Figürlerin ikinci el fiyatı 70 bin lira

Japonya, Kanada, Almanya ve İngiltereʹden gelen oyuncak figür sayısının şu an 270 civarına ulaştığını aktaran Akol, bu figürlerin ikinci el fiyatının ise 70 bin lira civarında olduğunu kaydetti.

Akyol, oyuncak koleksiyonunu geliştirdikten sonra elindeki figürlere ˮhayat verebilmekˮ adına fotoğraf çekmeye başladığını dile getirerek, şöyle konuştu:

ˮKüçük küçük oyuncaklarımın fotoğrafını çekmeye başladım. Bu merak ilk etapta cep telefonlarıyla oldu ama araştırdığımda ʹtoy photographyʹ adı altında oyuncak fotoğrafçılığıyla karşılaştım. Sonra fotoğraf konusunda biraz yatırım yapıp odamda küçük bir stüdyo kurdum. Cep telefonuyla başlayan fotoğraf işi ise şimdi profesyonel kameralara evrildi.ˮ

ˮÇocukluğumuzun kahramanı...ˮ

Çektiği fotoğrafları sosyal medya platformu Instagramʹda paylaşmaya başladığını aktaran Akol, şunları kaydetti:

ˮFotoğraflarım beğenildikçe beni çok mutlu ediyor ama benim bu oyuncak koleksiyonu ve oyuncak fotoğrafçılığı işine başladığımdan bu yana unutamadığım iki olay oldu. Birinde bir oyuncak markası, çektiğim fotoğrafı izin alarak kendi resmi hesabında paylaştı. Diğeri ise benim için daha anlamlı. Rocky filminde ʹApollo Creedʹ karakterini canlandıran Carl Weathers, fotoğrafımı beğenmişti. Çocukluğumuzda onları izleyerek büyümüştük. Çocukluğumuzun kahramanına bir şekilde hobimiz aracılığıyla ulaşmış olduk. Benim bu alandaki en keyifli anlarımdan birisiydi.ˮ

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aksiyon, figürlü, oyuncaklarla, koleksiyon, oluşturdu,
Yorumlar
Haber Yazılımı