Haber Detayı
24 Nisan 2019 - Çarşamba 16:59
 
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Sağduyumuzu korumak zorundayız
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ˮBana yapılan saldırı, daha doğrusu linç girişimi affedilecek bir olay değildir ama her şeye karşın sağduyumuzu korumak zorundayız.ˮ dedi.
SİYASET Haberi
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Sağduyumuzu korumak zorundayız

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, Ankaraʹnın Çubuk ilçesinde şehit cenazesindeki saldırı nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğluʹnu ziyaret ederek, ˮgeçmiş olsunˮ dileğinde bulundu.

Kılıçdaroğlu, Uysalʹı uğurlarken basın mensuplarına açıklama yaptı. Uysal ve beraberindeki heyete ziyaretleri için teşekkür eden Kılıçdaroğlu, ˮGerçekten de toplum olarak fazla gerildik. Tasada ve kıvançta beraber olan toplumlar, milletler huzur içinde yaşarlar. Dolayısıyla biz farklılıklarımızı zenginlik kabul edip, tasada ve kıvançta beraber olmalıyız. Beraber şarkılar söylemeliyiz. Beraber türküler söylemeliyiz. Beraber sevinmeliyiz, beraber üzülmeliyiz. Sevinçlerimizi çoğaltmalıyız. Bana yapılan saldırı, daha doğrusu linç girişimi, affedilecek bir olay değildir ama her şeye karşın sağduyumuzu korumak zorundayız. Toplumu fazla germemek zorundayız. Ben, her konuşmamda bir şekliyle ifade ediyorum. Ben, bu milletin ferasetine, sağduyusuna güveniyorum. Bütün bunları aşacağız. Bütün bu gerginlikleri aşacağız ve yeniden Türkiyeʹye huzurun gelmesi ki bizim siyasi söylemimizdir. Yeniden Türkiyeʹye baharın gelmesi için çaba harcayacağız. Bahar geldi, o baharı bütün Türkiye coğrafyasına yayacağız. Bizim temel hedeflerimizden birisi budur.ˮ diye konuştu.

Kendisine yumrukla saldıran Osman Sarıgünʹün adli kontrol hükümleri uygulanarak, serbest bırakılmasının hatırlatılması ve ˮBir de fotoğraflar var. Saldırganı ziyaret edenler, elini öpenler var. İki olayı da değerlendirebilir misiniz?ˮ şeklindeki soru üzerine Kılıçdaroğlu, ˮBir siyasal baskı olmasa böyle bir tablo ortaya çıkmaz. Bunun ötesinde farklı bir şey söylemek istemiyorum.ˮ değerlendirmesini yaptı.

ˮDemokrasimizin oksijeni tükenmek üzeredirˮ

Gültekin Uysal da hem ˮgeçmiş olsunˮ dileklerinde bulunduklarını hem de siyasi atmosferi değerlendirdiklerini aktardı.

Uysal, ˮBugün, Türkiyeʹde üzülerek ifade ediyorum; demokrasimizin oksijeni tükenmek üzeredir. Siyasi rekabetin, partilerin, aktörlerin arasındaki meşru çizgilerin bilerek ve isteyerek silinmeye çalışıldığı bir dönemin içerisindeyiz. Bütün bunlara rağmen bir yerel seçimi geride bıraktık. Acılarda bile bir araya gelemez hale getirilmek istenen, ortak paydayı, müşterek değerleri, siyasi alanda bir rekabet unsuru haline getirilmek istenildiğini görüyoruz. Hepimizin ortak çabası, Türkiyeʹnin meselelerini demokratik kanallara aktarabilmesidir.ˮ ifadesini kullandı.

Bu tür hadiseler karşısında dayanışmanın önemine vurgu yapan Uysal, Kılıçdaroğluʹnun şahsında tüm CHP camiasına ˮgeçmiş olsunˮ dileklerini tekrarladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP, Genel, Başkanı, Kılıçdaroğlu:, Sağduyumuzu, korumak, zorundayız,
Yorumlar
Haber Yazılımı