Haber Detayı
23 Nisan 2019 - Salı 17:00
 
Cumhurbaşkanı Erdoğanʹdan HDPʹye tepki
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMMʹden HDP Eş Genel Başkanı Buldanʹın konuşmasını dinlemeden ayrılmasına ilişkin soru üzerine, ˮMehmetlerimi şehit edenleri, onlarla kol kola gezenleri dinleyelim mi?ˮ dedi.
SİYASET Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğanʹdan HDPʹye tepki

TBMM (AA) - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel gündemle toplanan TBMM Genel Kuruluʹndan, HDP Eş Genel Başkanı Buldan’ın konuşmasını dinlemeden ayrıldı.

Şeref Holüʹne gelen Erdoğan, gazetecilerin ˮErken gidiyorsunuzˮ şeklindeki sözleri üzerine, ˮNasıl ayrılmayalım? İstiklal Marşıʹnı şu parlamento içerisinde okumayanları dinleyelim mi? Benim Mehmetlerimi şehit edenleri dinleyelim mi? Onlarla kol kola gezenleri, onlarla omuz omuza verenleri dinleyelim mi? Eğer bunlara sizler de olumlu bakıyorsanız, diyecek bir şeyim yok ama benim ne vicdanım ne karakterim ne şu topraklar altında yatan şehitlerimin ruhunu ben muazzep edemem. Onun için de bunları dinleyemem.ˮ şeklinde konuştu.

Erdoğanʹın bu sözlerinin ardından bir gazeteci, ˮHDPʹnin kapatılması için bir girişim olacak mı?ˮ diye sordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da ˮParti kapatmak ayrı bir şey, suç irtikap edenler ayrı bir şey. Parti kapatma konusu farklı ama suçu irtikap edenlerle ilgili hukukun çok farklı çalışması lazım. CHP Genel Başkanı ʹhak, hukuk, adaletʹ diyor. Hak, hukuk, adalet kimler için çalışacak? Onlara da yargı kararını vermesi lazım.ˮ değerlendirmesinde bulundu.

Saldıraya uğrayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğluʹnu arayıp aramayacağına ilişkin soru üzerine Erdoğan, bu konuda açıklama yaptığını belirterek, ˮYorumumu yaptım. Daha niye arayayım?ˮ dedi.

Kendisinin, ˮTürkiye İttifakıʹnaˮ ilişkin açıklamalarından sonra bu saldırının gerçekleştiğinin belirtilmesi ve zamanlamasına ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine de Erdoğan, şunları kaydetti:

ˮTürkiyeʹnin İttifakıʹ, saldırıya çağrı mıdır? Yoksa burada bir şehit var ve bu şehidin kimler tarafından şehit edildiği belli. PKK ile hangi siyasi örgüt, el ele, kol kola geziyor ve bunun yanında da Türkiyeʹdeki siyasi partiler kol kola veriyorlar, kol kola verdikten sonra da oraya gidiyorlar. Burada artık bir gaz sıkışması var. Bu insanların, birikmiş olan bu gaz sıkışması karşısında, nereye gideceksin; bunların hepsini etraflıca bir incelemek, bunun üzerinde de düşünmek lazım. Değil mi? Yani bunları bir istismar şeyine dönüştürmenin de anlamı yok. Buralarda çok dikkat etmemiz gerekir. Ben bile bir Cumhurbaşkanı olarak, herhangi bir şehit evi ziyaretinde, öncelikle soruyorum; ʹGidişim orayı rahatsız eder mi? Eğer edecekse gitmeyeyimʹ derim. Dua yapacaksam duamı evimden yaparım. Olay bu kadar basit.ˮ

Erdoğan, akşam Mecliste gerçekleştirilecek, resepsiyona katılıp katılmayacağına ilişkin soruya da ˮKatılacağım.ˮ yanıtını verdi.

Muhabir: Ali Kemal Akan,Yıldız AktaşKaynak: Editör:
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğanʹdan, HDPʹye, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı