Haber Detayı
23 Nisan 2019 - Salı 17:00
 
Desticiʹden Kılıçdaroğluʹna ziyaret
BBP Genel Başkanı Destici, şehit Yener Kırıkcıʹnın Çubukʹtaki cenazesinde saldırıya uğrayan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğluʹnu, TBMMʹdeki makamında ziyaret etti.
SİYASET Haberi
Desticiʹden Kılıçdaroğluʹna ziyaret

TBMM (AA) - BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, şehit Yener Kırıkcıʹnın Çubukʹtaki cenazesinde saldırıya uğrayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğluʹnu, TBMMʹdeki makamında ziyaret etti.

Ziyaretin ardından gazetecilere açıklama yapan Destici, ˮCumhuriyet Halk Partimizin değerli Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve grubuna yönelik şehit cenazesindeki saldırıyı bir kere daha kınıyorum, reddediyorum. Kendisine ʹgeçmiş olsunʹ demek için bugün bu ziyareti gerçekleştirdik. Hepimizin, terör ve şiddet kimden gelirse gelsin ve kime karşı yapılırsa yapılsın bunun karşısında birlik ve beraberlik içinde net bir duruş sergilemesi gerekiyor.ˮ diye konuştu.

Kılıçdaroğluʹna, ˮprotestonun ilerisine giden saldırıdan büyük bir üzüntü duyduğunuˮ ilettiğini aktaran Destici, şunları söyledi:

ˮKendisine geçmiş olsun dileklerimizi bizatihi iletme fırsatı bulduk. Bir kere daha Sayın Kılıçdaroğluʹna ve Cumhuriyet Halk Partisi camiasına ʹgeçmiş olsunʹ diyorum. Beni endişelendiren önemli bir konuyu paylaşmak istiyorum. Cenazede bir protestoyu hissi bulabilirsiniz yani ʹşehit acısından kaynaklanmışʹ diyebilirsiniz ama olayın adeta (Kılıçdaroğluʹnun) sığınmış olduğu eve sirayet etmesi, oranın ablukaya alındığı bir görüntünün ortaya çıkması gerçekten hiçbirimizin kabul edemeyeceği bir şeydir. Buna karşı hepimizin ortak duruş sergilemesi gerekiyor. Biz de bu duruşun sergilenmesi adına bugün bir kere daha burada bu kararlılığımızı ifade ettik. Bundan sonra da kimden gelirse gelsin ve kime karşı yapılırsa yapılsın şiddete karşıyız.ˮ

Şehit ailelerinin göz bebekleri olduğunu dile getiren Destici, şehitlere Allahʹtan rahmet diledi.

ˮKemal Bey çok sağduyuluˮ

ˮBu hadise asla ve katʹa bir kamplaşma ya da ayrışma aracı olmamalı. Tam tersine birleşmemize vesile olmasını ümit ediyorum.ˮ diyen Destici, Kılıçdaroğluʹnun bu tür hadiselerde her zaman çok olgun ve sağduyulu hareket ettiğini ve burada da bu olgunluğunu ve sağduyusunu koruduğunu görmekten memnuniyet duyduğunu belirtti.

Devletin, terörün tüm unsurlarına karşı topyekun, kararlı bir mücadele yürüttüğünü vurgulayan Destici, şöyle devam etti:

ˮBu mücadelenin öncülüğünü de Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Savunma Bakanımız, İçişleri Bakanımız ve diğer devlet yetkililerimiz birlikte yapıyorlar. Onların da bu kararlılıkta, Türkiyeʹnin zor şartlardan geçtiği bu dönemde, böyle bir mücadelede büyük bir hassasiyet ortaya koyduklarını biliyoruz. Vatan hepimizin, ülke hepimizin, millet hepimizin, şehitler hepimizin. Bu duyguyla, bu olgunlukla meselelerimizin üstesinden birlik içinde geleceğimizi ümit ediyorum.ˮ

BBP Genel Başkanı Destici, bir gazetecinin, ˮSaldırı gerçekten kamplaşmayı körüklemek için yapılmış bir saldırı mı, arkasında karanlık bir el var mı?ˮ sorusuna, ˮBu, yapılacak araştırmalar ve soruşturmalar neticesinde ortaya çıkacaktır. Bugünden ʹbu vardırʹ demek de doğru değildir. Böyle bir bulguya rastlanmadığını da Sayın İçişleri Bakanımız açıkladı ama soruşturma devam ediyor. Eğer bu anlamda bir bulguya rastlanırsa bunun sonuna kadar gidilmesi gerekiyor.ˮ cevabını verdi.

ˮAcı bizim acımız, şehitler hepimizin şehidiˮ

Cenazeden bir gün önce Çubuk ilçesinde şehit sözleşmeli piyade er Yener Kırıkcıʹnın şehit ailesini ziyaret ettiğini hatırlatan Destici, şunları kaydetti:

ˮAcı bizim acımız, şehitler hepimizin şehidi. Gaziantep ve Adana programlarımızdan dolayı cenazeye katılamadık. Bir gün öncesinden Akkuzulu Mahallemizi ziyaret ederek, şehidimizin ailesine taziyede bulunduk. İnanın ben, o ailenin hangi etnik kökene, mezhebe ya da hangi siyasi anlayışa sahip olduğunu bugün dahi bilmiyorum. Beni de ilgilendirmiyor. Şehit bizim şehidimizdir. Hadiseye böyle bakmamız lazım. Şehitlerimiz birliğimizi, beraberliğimizi kenetlemesi lazım.ˮ

Muhabir: Sinan Uslu


Kaynak: Editör:
Etiketler: Desticiʹden, Kılıçdaroğluʹna, ziyaret,
Yorumlar
Haber Yazılımı