Haber Detayı
14 Mayıs 2019 - Salı 14:19
 
ENGELLİLERE UMUT AŞILADILAR
Engelsiz Yaşam Merkezi'nde engellilerin başarı hikayelerini izlediler, filmlerin yönetmenleri ile oyuncularından destek ve tavsiye aldılar
BELEDİYELER Haberi
ENGELLİLERE UMUT AŞILADILAR

Etimesgut Belediyesi tarafından Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında engelsiz filmler ve söyleşi etkinliği gerçekleştirildi. Engelsiz Yaşam Merkezi konferans salonunda düzenlenen program kapsamında down sendromlu bir çocuğun hikayesinin anlatıldığı 'Tecahül-i Arif' ve Avrupa Paralimpik Yüzme Şampiyonu Sümeyye Boyacı'nın başarı hikayesinin yer aldığı 'Yes I Can' adlı kısa filmlerin gösterimi yapıldı. Filmi izleyen engelliler ve aileleri, engellilerin azim ve kararlılıkla neleri başarabileceğini bir kez daha görme fırsatı buldular.

Gösterimin ardından Başkent Üniversitesi Film Tasarımı Bölümü akademisyenlerinden Doç. Dr. Nihan Işıkman moderatörlüğünde söyleşi düzenlendi. 'Tecahül-i Arif'  filminin yönetmeni Hasan Kalender ve başrol oyuncusu down sendromlu Deniz Özkan, 'Yes I Can' filminin yönetmeni Mustafa Koç, engellilere ve ailelerine tavsiye ve önerilerde bulundular. Yönetmen Hasan Kalender, engellilere umutlarını, heyecanlarını asla kaybetmemeleri gerektiğini ifade ederken, Mustafa Koç da ailelere seslenerek, "Her zaman çocuklarınızın arkasında durun. Onlara destek olun. Aile desteği, azim, kararlılık ve çok çalışmayla engellilerin başaramayacağı hiçbir şey yoktur" dedi. Deniz Özkan da engellilerin hayatlarının konu edildiği daha çok filmler çekilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Programa katılan Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal ise yaptığı konuşmada, Türkiye'ye örnek bir engelsiz yaşam merkezi kazandıran Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel'e teşekkür etti.

 

 

 

 

Kaynak: Editör: TAYYİBE TAYYAR
Etiketler: ENGELLİLERE, UMUT, AŞILADILAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı