Haber Detayı
30 Ekim 2020 - Cuma 19:40
 
ETİMESGUT'TA ULUSLARARASI TÜRK KÜLTÜR VE SANATI SEMPOZYUMU DÜZENLENDİ
Pandemi nedeniyle açılışı sınırlı sayıdaki bilim insanın katılımıyla yapılan sempozyumdaki bildiriler online sunuldu
BELEDİYELER Haberi
ETİMESGUT'TA ULUSLARARASI TÜRK KÜLTÜR VE SANATI SEMPOZYUMU DÜZENLENDİ

Etimesgut Belediyesi tarafından;  22 yurt dışı, 60 yurt içi üniversiteden 230 bilim insanının 24 ana konuda 190 bildiri sunduğu 'Uluslararası Türk Kültür ve Sanatı Sempozyumu' yapıldı. Türk dünyasının kültürel ve sanatsal kodlarını irdeleyen sempozyumun açılış programında temizlik, maske, mesafe ve temizliğe özen gösterildi, bildiriler pandemi nedeniyle online sunuldu.

 

REKTÖRLER KATILDI

Korkut Ata Kongre ve Kütür Merkezi'ndeki açılış programına Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin, Etimesgut Kaymakamı İzzettin Sevgili, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, Ankara Soyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Ali Haberal,  TOBB Ekonomi ve Teknoloji (ETÜ) Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Sarınay, Ostim Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, THK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Erbay, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Parlak, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, öğretim görevlileri katıldı.

 

KÜLTÜR VE SANAT ŞEHRİ ETİMESGUT

Açılışta konuşan Başkan Demirel, 1999 yılında Etimesgut'un önüne  'Kültür ve Sanat Şehri' hedefi koyduklarını hatırlatarak, "Bu hedefimize adım adım yaklaşıyoruz. Türk dünyası ve Anadolu coğrafyasını buluşturduğumuzu festivalimizi yapıyoruz.  Tarihte Etimesgut sempozyumu ve kitabıyla ilçemizin ve Ankara'mızın tarihine ışık tutacak önemli çalışma gerçekleştirdik. Bugün de ulusal ve uluslararası birçok üniversitemizden bilim insanlarımızın katılımıyla böylesine geniş kapsamlı bir sempozyuma ev sahipliği yapıyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk kültür ve sanatına hizmet etmeye devam edeceğiz. Çünkü biz kültürümüze sanatımıza sahip çıkmazsak birileri bizim geleceğimi olan çocuklarımıza kültür sanat adı altında bir şeyler öğretmeye çalışır" dedi.

 

DÜNYANIN BİZE İHTİYACI VAR

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin, Etimesgut'un Atatürk tarafından kurulduğunu planlarının Atatürk tarafından çizildiğini hatırlatarak, Cumhuriyet'in 97. yıldönümünde Atatürk'ün kurduğu Etimesgut'ta olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Dünyanın Türk kültür ve sanatına ihtiyacı olduğunun altını çizen Çetin, "Dünyanın bizim merhametimize, insanlığımıza ihtiyacı var. Bizim davamız insanlık davasıdır. Bunun için birliğimize, beraberliğimize ve bunları pekiştiren kültür ve sanatımıza sahip çıkacağız" dedi.

 

15 TEMMUZ FERASETİ

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı, Etimesgut'un kasabadan uluslararası sempozyumların düzenlendiği bir yapıya kavuşmasından gurur duyduğunu belirterek Başkan Demirel'i tebrik etti. Aydınlı konuşmasında 15 Temmuz'da tereddüt etmeden darbe girişimine direnen Türk milletinin feraseti olduğuna işaret ederek, bu feraseti de kazandıranın Türk kültür ve sanatının tüm unsurları olduğunu söyledi.

 

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, belediyenin kültür ve sanatsal hizmetlerini yakından takip ettiklerini, yapılan çalışmaların Türk dünyasıyla ilgili hafızaları sürekli tazelediğini ifade etti.

 

 Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Röktörü Musa Kazım Arıcan, "Türk diyarlarına gittiğinizde kültürün sanatın ne kadar ileride olduğunu görürsünüz. Bilim kültür ve sanat değer gördüğü yerde anılır. Bu millet kültüre sanata değer vermiştir.  Ahi sultanların başkenti Ahimesut'ta böyle bir sempozyumun gerçekleştirilmesini çok önemsiyorum" değerlendirmesinde bulundu.

 

Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal da konuşmasında "Güçlü Türkiye Cumhuriyeti olarak yaşamımızı sürdürüyorsak Atatürk'ün ve silah arkadaşlarını mücadelesini asla unutmamalıyız. Her şeyimizi birliğimize beraberliğimize borçluyuz. Yerli ve milli olmamızın sebebi Türkiye Cumhuriyeti'dir" diye konuştu.

 

TOBB ETÜ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Sarınay, Türk milletinin bin yıldır bu coğrafyayı vatandaşlaştırdığını, Çanakkale'den, Kurtuluş Savaşı'na 15 Temmuz'a kadar başarılı imtihanlardan geçtiğini vurgulayarak, "Bu mücadeleyi kültürümüze sanatımıza borçluyuz. Bu kültürümüzün sanatımızın yaşatılması çok önemlidir. Enver Başkan'a başarıyı belediyecilik çalışmalarının yanı sıra yeni nesillere kültürümüzün kazandırılmasına vesile olduğu için teşekkür ediyorum" dedi.

 

Ostim Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, "Belediyelerin amacı yaşam kalitesisin yükselmesidir Ama bu sadece alt ve üst yapı çalışmasıyla değil kültür ve sanata verilen destekle de olur. Etimesgut Belediyesi bunu çok iyi yapıyor" şeklinde konuştu.

 

KONU BAŞLIKLARI

Sempozyumda farklı üniversitelerden 230 akademisyeninin Türk kültür ve sanatıyla ilgili hazırladığı 190 bildiri sundu. Sempozyumda; Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali, Ankara ve Etimesgut, Türk Dili ve Edebiyatı, Türk Halk Bilimi, örf, adet ve gelenekler, Türk birlik ve beraberliği, güzel sanatlar, felsefe, görsel sanatlar, moda ve tasarım, gastronomi, arkeoloji, mimari, çağdaş Türk lehçeleri, mimari, renk sembol ve damgalar, el sanatları, sözlü kültür konu başlıklarında bildiriler yer aldı.

 

 

 

Kaynak: Editör: TAYYİBE TAYYAR
Etiketler: ETİMESGUT'TA, ULUSLARARASI, TÜRK, KÜLTÜR, VE, SANATI, SEMPOZYUMU, DÜZENLENDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı