Haber Detayı
15 Nisan 2019 - Pazartesi 16:31
 
Sendikalar 1 Mayısʹa hazır
İşçi ve memur konfederasyonları, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla farklı şehirlerde kitlesel kutlamalar yapacak.
- Haberi
Sendikalar 1 Mayısʹa hazır

ANKARA (AA) - İşçi ve memur konfederasyonları, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları kapsamında farklı şehirlerde kitlesel etkinlikler düzenleyecek.

Türk-İş Kocaeliʹde, Hak-İş ve Memur-Sen ortaklaşa Şanlıurfaʹda, Türkiye Kamu-Sen Samsunʹda 1 Mayıs programı organize ederken, DİSK ve KESKʹin tercihi de İstanbul oldu.

Dünya genelinde işçi ve emekçiler tarafından ˮBirlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günüˮ ilan edilen 1 Mayıs, çalışanları temsil eden konfederasyonlar tarafından kutlanacak.

Zeytin Dalı Harekatıʹna katılan Mehmetçikʹe destek için geçen yıl 1 Mayısʹı Hatayʹda kutlayan Türk-İş, bu yıl başta kıdem tazminatı olmak üzere çalışma hayatının sorunlarını gündeme taşımak için programını, işçilerin yoğun yaşadığı Kocaeliʹde düzenleyecek.

Geçen yıl 1 Mayısʹta Adanaʹda olan Hak-İş ve Kocaeliʹde bulunan Memur-Sen bu yıl ortak kutlama yapacak. Daha önceki senelerde de birlikte kutlama programları düzenleyen iki konfederasyon, bu yıl 1 Mayısʹta kitlesel şekilde Şanlıurfaʹda olacak.

1 Mayısʹı İstanbulʹda çeşitli sivil toplum kuruluşu ve meslek örgütleriyle kutlama geleneğini sürdüren DİSK ve KESK, bu yıl da programını aynı şehirde yapmayı planlıyor. Geçen yıl Maltepe miting alanında 1 Mayısʹı kutlayan konfederasyonlar, bu yıl Taksim Meydanıʹnda olmak için talepte bulundu.

Geçen yıl 1 Mayısʹta Anıtkabirʹde Mustafa Kemal Atatürkʹün huzuruna çıkan Türkiye Kamu-Sen ise bu yıl Milli Mücadeleʹnin başlangıcı 19 Mayıs 1919ʹun 100. yılı dolayısıyla, programını Samsunʹda düzenleyecek.

İstanbulʹdaki ilk kutlama 1912ʹde yapıldı

İşçilerin, günlük çalışma süresi konusunda küresel ölçekte dayanışmayla verdiği mücadeleden doğan 1 Mayıs, dünyanın birçok ülkesinde ʹʹEmek Bayramıˮ, ˮİşçi Bayramıˮ ve ˮ1 Mayıs Bayramıʹʹ adıyla resmi tatil olarak kutlanıyor.

Tarihi 1890ʹlı yıllara uzanan işçi bayramı, Osmanlı Devleti sınırlarında ilk olarak 1911ʹde Selanikʹteki tütün, pamuk ve liman çalışanları tarafından kutlanırken, İstanbulʹdaki ilk kutlama 1912ʹde yapıldı.


2009ʹda resmi tatil ilan edildi


Türkiye Cumhuriyetiʹnin Sovyetler Birliği ile dostluk ilişkileri çerçevesinde, Ankaraʹda, 1 Mayıs 1922ʹde işçi bayramı kutlandı. Cumhuriyet tarihindeki ilk resmi kutlama ise 1 Mayıs 1923ʹte yapıldı.

Milli Güvenlik Konseyince 12 Eylül döneminde resmi tatil olmaktan çıkarılan 1 Mayıs, 2009ʹda ˮEmek ve Dayanışma Günüˮ olarak yeniden resmi tatil ilan edildi.

Muhabir: Özcan Yıldırım


Kaynak: Editör:
Etiketler: Sendikalar, 1, Mayısʹa, hazır,
Yorumlar
Haber Yazılımı