Haber Detayı
15 Nisan 2019 - Pazartesi 18:29
 
Sudanʹda Askeri Geçiş Konseyiʹnden ʹsivil hükümetʹ taahhüdü
Sudan Askeri Geçiş Konseyi üyelerinden Celaleddin eş-Şeyh et-Tayyib, yönetimi sivil bir hükümete devredecekleri taahhüdünde bulundu.
- Haberi
Sudanʹda Askeri Geçiş Konseyiʹnden ʹsivil hükümetʹ taahhüdü

Sudanʹda Askeri Geçiş Konseyi, yönetimi sivil bir hükümete devredeceği taahhüdünde bulundu.

Sudan Askeri Geçiş Konseyi üyelerinden Celaleddin eş-Şeyh et-Tayyib, Etiyopya Dışişleri Bakanı Workneh Gebeyehu ile başkent Addis Ababaʹda bir araya geldi.

Tayyib, Askeri Geçiş Konseyiʹnin, yönetimi sivil bir hükümete devredecekleri taahhüdünde bulunduğunu belirterek, Sudanʹda yaşananların askeri darbe olmadığını ve halkın değişim talebi doğrultusunda gerçekleştiğini vurguladı.

Ordunun yönetimde kalma gibi bir isteğinin bulunmadığını söyleyen Tayyib, yönetimin sivil bir hükümete devredilmesi konusunda halk temsilcileriyle de görüşmeler yapıldığını kaydetti.

Tayyib, Afrika Birliği ve uluslararası topluma ˮülkenin yaşadığı siyasi ve ekonomik zorlukların üstesinden gelebilmesi için Konseyʹi desteklemeleriˮ çağrısı yaptı.

Hızlı Destek Kuvvetlerinden ˮtemizlik açıklamasıˮ

Öte yandan, Sudanʹdaki Hızlı Destek Kuvvetleri de başkent Hartumʹdaki ulusal ordu merkez yerleşkesi çevresinde temizlik faaliyetlerine başladığını açıkladı.

Orduya bağlı Destek Güçleri ˮSöylentilere Hayırˮ ismiyle yayınladığı yazılı açıklamada, ˮToplum ve çeşitli güçler arasındaki rollerin entegrasyonunun parçası olarak Hızlı Destek Kuvvetleri ve orduya bağlı diğer güçler ordu merkez yerleşkesi çevresinde temizlik faaliyetleri yürütüyor.ˮ ifadesini kullandı.

Ordu güçlerinin görevinin, halkı korumak olduğu belirtilen açıklamada, söz konusu temizlik kampanyasının, son günlerde ordu yerleşkesi çevresinde yaşanan çatışmaların ardından bölgede kalan bazı garip cisimlerin ortadan kaldırılması için yapıldığı aktarıldı.

Hızlı Destek Kuvvetleri ile orduya ait buldozerler, bugün sabah saatlerinde ordu yerleşkesi önünde göstericilere ait barikat ve çadırları sökmeye kalkışmıştı.

Ne olmuştu?

Savunma Bakanı Avad bin Avf, 11 Nisanʹda devlet televizyonunda Yüksek Güvenlik Konseyi başkanı sıfatıyla yaptığı konuşmada, ordunun ülke yönetimine el koyduğunu, 2 yıllık geçiş döneminin başladığını ve Ömer el-Beşirʹin tutuklandığını duyurmuştu.

Ancak Bin Avf, Sudanʹda Askeri Geçiş Konseyi Başkanı sıfatıyla yemin etmesinin üzerinden 24 saat geçmeden görevini bıraktığını ve yerine Abdulfettah el-Burhanʹı seçtiğini açıklamıştı.

Bin Avfʹın görevi bırakmasının ardından Askeri Geçiş Konseyiʹnin başına geçen Burhan, 13 Nisanʹda Askeri Geçiş Konseyi adına kararname yayımlayarak 8 kişinin konsey üyeliğine atandığını duyurmuştu.

Askeri Geçiş Konseyi üyeliklerine atanan ordudan altı kişi ve emniyet teşkilatı ve istihbarattan birer kişi yemin ederek göreve başlamıştı.

Konseyʹin şu ana kadar birçok talebini karşıladığı muhalif gruplar, Ömer el-Beşir döneminin tüm kurum ve sembol isimlerinin olmadığı yeni bir sisteme geçilene kadar göstericilere ˮmeydanlardan ayrılmayınˮ çağrısında bulunuyor.

Sudan, 19 Aralık 2018ʹden bu yana hayat pahalılığının protesto edildiği ve Beşirʹin görevi bırakmasının istendiği gösterilere sahne oluyordu.

Sudanʹda Hızlı Destek Kuvvetleri Komutanı ve Askeri Geçiş Konseyi Başkan Yardımcısı Orgeneral Muhammed Hamdan Daklu, önceki gün yaptığı açıklamada, Beşirʹin başkent Hartumʹda ev hapsinde olduğunu belirtmişti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sudanʹda, Askeri, Geçiş, Konseyiʹnden, ʹsivil, hükümetʹ, taahhüdü,
Yorumlar
Haber Yazılımı