Haber Detayı
15 Nisan 2019 - Pazartesi 18:33
 
Troya operasının Bolşoy başarısı The Times gazetesinde
Devlet Opera ve Balesinin yoğun ilgi gören ˮTroyaˮ eserinin 1,5 asırlık tarihi Bolşoy Tiyatrosundaki başarılı gösterisi, İngiliz ˮThe Timesˮ gazetesine konu oldu.
ASAYİŞ Haberi
Troya operasının Bolşoy başarısı The Times gazetesinde

ANKARA (AA) - Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürü tenor Murat Karahan, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt ve ünlü balet Tan Sağtürkʹü aynı sahnede buluşturan, Türkiyeʹdeki tüm temsillerinde kapalı gişe oynayan eser, 8 Nisan akşamı 2 bin 500 kişilik Bolşoy Sahnesiʹnde yabancı sanatseverlerin beğenisine sunulurken, dakikalarca ayakta alkışlandı.

Bolşoyʹda sahnelenen ilk Türk operası Troya, sanat tarihinde bir ilke imza atarak, ünlü İngiliz The Times gazetesinde yer aldı.

The Times, ˮBolşoy Tiyatrosundaki Troya operası performansı, Türkiye ile Rusya arasındaki turizmi artırmak için bir yıl süren sanatsal alışverişi başlattı.ˮ ifadesini kullanırken, eserin hayranlık uyandırıcı, çok büyük bir prodüksiyon olduğu vurgulandı.

Türk sanatseverlerin beğenisini kazanan Troya epik operası, DOBʹun 300ʹü aşkın sanatçı ve teknik ekibiyle dünyanın en önemli tiyatrolarından birisi olarak Bolşoy Tiyatrosundaki birçok sanat eleştirmeni tarafından büyük beğeni kazandı.

ˮTürkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılıˮna damga vurdu

Bir Türk opera markası oluşturmayı ve bunu dünyaya taşımayı hedefleyen, projenin yaratıcısı ve tenor Murat Karahanʹın başrolü üstlendiği, Devlet Opera ve Balesi opera, bale, orkestra ve koro sanatçılarının performanslarıyla Moskova Bolşoy Tiyatrosunda sahnelenen Troya ile ˮ2019 Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılıˮ açılışı da yapıldı.

Eserin Bestesi Bujor Hoinicʹe, librettosu Artun Hoinicʹe, rejisörlüğü Recep Ayyılmazʹa, koreografisi Volkan Ersoyʹa, başrol kostümleri ise ünlü modacı Atıl Kutoğluʹna ait Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü prodüksiyonu olan eser, tarihin en önemli savaşlarından birine sahne olan ve İzmirli ozan Homerosʹun kaleme aldığı ˮİlyada Destanıˮndan, Anadoluʹnun kadim değerine ve görkemine yakışır bir dekor, ışık, ses, görüntü, renk, müzik ve dansın büyüsü ile sahneye taşındı.

Başrolde Murat Karahanʹın ˮParisˮ, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurtʹun ˮHomerosˮ ve Tan Sağtürkʹün ˮHektorˮ rolü ile aynı sahneyi paylaştıkları temsili, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile Rusya Kültür Bakanı Vladimir Medinskiyʹnin yanı sıra salonun tamamını dolduran Türk ve Rus sanatseverler de ilgi ile izledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Troya, operasının, Bolşoy, başarısı, The, Times, gazetesinde,
Yorumlar
Haber Yazılımı