Haber Detayı
15 Nisan 2019 - Pazartesi 16:30
 
ʹTürkiye ne alacağıyla ilgili kararı kendisi verirʹ
NATO Parlamenter Asamblesi Başkanı Madeleine Moon, ˮ(Türkiyeʹnin S-400 alması) Türkiye ne alacağı ile ilgili kararı kendisi verir.ˮ dedi.
- Haberi
ʹTürkiye ne alacağıyla ilgili kararı kendisi verirʹ

ANTALYA (AA) - NATO Parlamenter Asamblesi (PA) Başkanı Madeleine Moon, Türkiyeʹnin S-400 hava savunma sistemi almasının kendi kararı olduğunu belirterek, ˮTürkiye ne alacağı ile ilgili kararı kendisi verir.ˮ dedi.

Antalyaʹda 12-14 Nisan tarihlerinde düzenlenen ve dün sona eren NATO PA 99. Rose-Roth Semineri ve Akdeniz Orta Doğu Özel Grubu Ortak Toplantısıʹna katılan Moon, Türkiyeʹnin Rusyaʹdan S-400 hava savunma sistemi alması ve Türkiyeʹnin NATOʹda üstlendiği rol hakkında AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Türkiyeʹyi güçlü ve aktif bir NATO müttefiki olarak tanımlayan Moon, ˮTürkiye, çok kritik olaylarda ve süreçlerde önemli roller üstleniyor. Afganistan, Irak ve Kosova’daki rolünü buna örnek gösterebiliriz. Türkiye, NATO için sorumluluk alabilen, güçlü ve sağlam bir müttefik.ˮ ifadesini kullandı.

Moon, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenbergʹin, Türkiyeʹnin S-400 almasının kendi kararı olduğu açıklamasına dikkati çekerek, ˮSekreter Stoltenberg haklı. Türkiye ne alacağı ile ilgili kararı kendisi verir. Aynı şekilde her NATO üyesi ülkenin satın aldığı şey o devletin kararıdır. NATO, kimseye ne alacağını ya da ne yapacağını söylemez. Bu NATOʹnun çalışma tarzı değildir ama her tercihin bir sonucu olduğunu da bilmek gerekiyor.ˮ değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin S-400 tercihinin NATO sistemlerinin güvenliği ve F-35ʹler ile entegrasyonu konusunda risk içerdiğini aktaran Moon, “Ben bir siyasetçiyim, teknisyen ya da mühendis değilim, Dışişleri Bakanı (Mevlüt) Çavuşoğlu ile görüştüğümüzde ʹBu işi uzmanlarına bırakalım.ʹ dedik fakat şunu ifade etmeliyim ki, Türkiye istediği her şeyi alma hakkına sahip.ˮ diye konuştu.

Moon, Türkiye’nin Suriyeʹde yaşanan insanlık dramında üstlendiği role de değinerek, Türkiyeʹnin Suriyelilere yaptığı yardımların ve kriz sürecinde aldığı sorumluluğun değerli bir örnek olduğunu belirtti.

ˮTürkiye, Suriyelileri yalnızca güvenli alanlarda misafir etmiyor, aynı zamanda onları şehirlere ve sosyal hayata dahil ediyor.ˮ diyen Moon, şöyle devam etti:

ˮBu çabaların çok önemli olduğunu düşünüyorum. En nihayetinde insanlar bir gün evlerine dönecekler ancak dönecek insanların çocuklarının eğitime ve kendisini güven içerisinde hissetmeye ihtiyacı var. Gelecek nesil Suriyeʹde yeni bir ülke ve gelecek inşa edecek yani Türkiye gelecekteki Suriye için çok kıymetli bir temel inşa ediyor.ˮ

Türkiye’nin, Orta Doğu’nun istikrarı konusunda oynadığı önemli role de değinen Moon, DEAŞʹa karşı verilen mücadeleyi önemli bir başarı olarak tanımladı.

ˮTürkiyeʹnin kendi hava savunma sistemine sahip olma hakkı varˮ

NATO PA Başkan Yardımcısı Franklin Van Kappen de NATOʹnun en önemli üyelerinden birisi olan ve Avrupa ile Orta Doğu arasındaki ilişkilerde köprü vazifesi gören Türkiyeʹnin NATOʹnun parçası olmasından büyük memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Kappen, Türk ordusunun NATOʹnun ikinci büyük ordusu olduğunun altını çizerek, ˮBu nedenle Türkiye’nin NATO’nun bir parçası olmasından mutluluk duyuyoruz ve öyle kalmasını istiyoruz. Türkiye’yi yanımızda tutmak istiyoruz.ˮ diye konuştu.

Kappen, Türkiyeʹnin S-400 hava savunma sistemi almak istemesine de değinerek, bu talebin her iki tarafın da bakış açısıyla değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Türkiyeʹnin uzun dönemdir Patriotlar için talepte bulunduğunu, buna rağmen alamadığını dile getiren Kappen, ˮTürkiyeʹnin kendi hava savunma sistemine sahip olma hakkı var.ˮ dedi.

Kappen, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından S-400ʹlerin NATO sistemleri için risk teşkil etmediğini güvence altına almak için önerilen ˮortak teknik çalışma grubuˮnun da iyi bir adım olacağını ifade etti.

NATOʹnun S-400 konusundaki endişelerini de vurgulayan Kappen, S-400 sistemleri üzerinden Rusyaʹnın NATO sistemlerine erişme ihtimalinin bütün müttefik ülkeleri tehlikeye atabileceğinin altını çizdi.

Kappen, Hollanda ve Türkiye arasında daha önce yaşanan sorunlara da değinerek, iki ülke tarafından geçen hafta Amsterdamʹda gerçekleştirilen Wittenburg Konferansıʹnı ilişkilerin normale dönmesinde önemli bir adım olarak gördüğünü belirtti.

Kappen, şunları kaydetti:

ˮAmsterdam’daki konferansa katılamadım ama orada olanlardan her iki ülke temsilcilerinin de çok mutlu olduğunu duydum. İki ülke yeniden bir araya geldik, ilişkilerimizi düzeltiyoruz. Biz NATO ailesindeyiz, bazı farklılıklarımız var ama birlikte aynı ortak değerleri ve ortak tehditleri paylaşıyoruz. Bu dünyada hiçbir ülke geleceğin zorluklarını tek başına karşılayamaz. Bunu ancak aynı fikirdeki ülkeler ile yapabiliriz ve biz ortak akla sahibiz.ˮ

ˮTürkiye bölgesindeki istikrarın korunmasında kilit role sahipˮ

NATO PA Akdeniz ve Orta Doğu Özel Grubu Başkanı Philippe Folliot da Türkiyeʹnin NATO içinde yalnızca çok önemli roller üstlenen bir müttefik değil aynı zamanda bölgesindeki istikrarın korunmasında kilit role sahip bir ülke olduğunu söyledi.

NATO üyeleri arasında zaman zaman bazı görüş ayrılıkları olabileceğini aktaran Folliot, bu durumun normal görülmesi gerektiğini ve bazı uluslararası politikalarda farklı bakış açılarına sahip olmanın olağan bir durum olduğunu ifade etti.

Folliot, Türkiyeʹnin S-400 talebiyle ilgili de değerlendirmede bulunarak, Türkiyeʹnin yalnızca S-400 değil istediği silahı almakta özgür olduğunu vurguladı. Folliot, NATO üyesi her ülkenin kendi çıkarına ve ihtiyacına göre hareket etmekte özgür olduğunu söyledi.

ˮHer zaman üye devletler arasında özgürlük ile ittifak ruhu arasında bir denge bulmamız gerektiğine inanıyorum.ˮ diyen Folliot, Türkiyeʹnin de Rusya gibi NATO üyelerine ve ittifaka yakın ülkelere karşı saldırgan politikalar yürütebilen bir ülke ile ilişkilerinde dengeyi koruması gerektiğini belirtti.

Folliot, bu dengenin ABD dahil tüm NATO üyeleri tarafından gözetilmesinin önemine işaret etti.

Muhabir: Muhammet Nusret Altun

Kaynak: Editör:
Etiketler: ʹTürkiye, ne, alacağıyla, ilgili, kararı, kendisi, verirʹ,
Yorumlar
Haber Yazılımı