Haber Detayı
15 Nisan 2019 - Pazartesi 18:29
 
ʹTürkiye turizmde güçlü altyapıya sahipʹ
Turizmde hızlı bir ivme kazanarak geçen sene 46 milyon turist ağırlayan Türkiye, sağlık, kongre, golf, fuar gibi alternatif turizm alanlarındaki rekabet gücünü de kullanarak bu sene 50 milyon turist bekliyor.
EKONOMİ Haberi
ʹTürkiye turizmde güçlü altyapıya sahipʹ

ANTALYA (AA) - Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, AA muhabirine, Türkiyeʹde turizmin sadece deniz, kum, güneşden ibaret olmadığını, alternatif turizm potansiyellerinin de en iyi şekilde değerlendirildiğini söyledi.

İstanbul ve Antalya başta olmak üzere ülkenin değişik kentlerinde kongre turizminde önemli sayılara ulaşıldığını ifade eden Ayık, bu alanda da dünyanın önemli merkezleri arasında yer aldıklarını bildirdi.

Ayık, kongre turizminde geçen yıllarda bir duraklama döneminin yaşandığını anımsatarak, ˮYaşadığımız inişli çıkışlı dönem nedeniyle 2015-2016 yıllarında birçok kongreden iptal aldık ama şu anda yavaş yavaş geri dönüşler başladı. 2020 başta olmak üzere kongre turizminde de ciddi bir hareketlilik bekliyoruz. Ciddi bir altyapımız var, rekabet gücümüz son derece yüksek. Burada da kısa süre içinde toparlanma yapabiliriz.ˮ diye konuştu.

Türk Hava Yollarıʹnın bu alanda da etkin rol üstlendiğini dile getiren Ayık, THYʹnin dünyayı bağlayan bir yapısı olduğunu söyledi. ˮElimizde en çok ülkeye uçan hava yolu var.ˮ diyen Ayık, ˮTurizm alanında silahlarımızdan bir tanesi de kongre turizmi. Uluslararası her türlü kongreyi başta İstanbul olmak üzere Türkiyeʹnin her yerinde çok rahat bir şekilde organize edebiliriz. Bu alanda da son derece rekabetçiyiz.ˮ değerlendirmesinde bulundu.

ˮSağlık turizminde önemli noktadayızˮ

Ayık, sağlık turizmi konusunda da Türkiyeʹnin önemli bir pay almaya başladığını kaydetti. Hastanelerin altyapılarının önemli ölçüde sağlık turizmi konusunda geliştiğini söyleyen Ayık, ˮHastanelerimizin verdiği ameliyat ve operasyon hizmetlerinde standardımız son derece yükseldi. Hekimlerimizin bilimsel başarıları, el becerileri çok iyi noktada. Sağlık turizminde de son derece önemli noktadayız.ˮ ifadelerini kullandı.

Osman Ayık, özellikle Türkiyeʹnin tedavi ve birtakım kozmetik ameliyatlar konusunda önemli ivme kazandığını belirtti.

Sağlık turizminde bakım hizmeti veren sistemlerin daha da geliştirilmesi gerektiğini belirten Ayık, ˮAvrupaʹda bulunan yaşlı kesimin Türkiyeʹde ılıman iklimde hayatlarını geçirme arzularına cevap verecek birtakım yatırım ve alanlara yöneldiğimiz takdirde orada da çok ciddi bir potansiyel oluşturacağımızı düşünüyoruz. Türkiye ve Antalya olarak turizmin her alanında varız. Güçlü bir altyapıya sahibiz ve bunu her alanda çok rahat bir şekilde kullanabiliriz.ˮ dedi.

ˮObamaʹda, golf sahalarıyla iz bırakmışızˮ

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı da dünyanın her yerinden Türkiyeʹye tatil için turist geldiğini söyledi.

Turizmde çeşitliliğin önemli olduğuna işaret eden Yağcı, ˮTurizmde ʹHer şey dahilʹ modeline endeksli bir büyüme oldu. Bu konuda çok başarılı olduk, övülünecek bir şey. Bu sistemi de dünyada en iyi uygulayan ülkelerden biri Türkiye. Ancak 70 milyon turisti hedeflediysek, turizmi çeşitlendirmemiz gerekiyor. Sadece deniz, kum, güneş ile değil, kültürel, spor, sağlık turizmi modellerini de geliştirmemiz gerekir.ˮ değerlendirmesinde bulundu.

Antalyaʹnın turizm çeşitliliği konusunda kendisini ispat etmiş bir kent olduğunun altını çizen Yağcı, kentin golf noktasında gelen misafirlerde hayranlık uyandırdığını belirtti. Geçen hafta ABDʹnin 44. Devlet Başkanı Barack Obama ile arasında geçen diyaloğu anlatan Yağcı, şunları söyledi:

ˮEn son yurt dışında katıldığım uluslararası turizm zirvesindeki ana konuşmacılardan biri olan ABDʹnin 44. Başkanı Barack Obamaʹya ʹAntalyaʹ dediğimde bana ʹgolf sahalarınız, golfünüz çok çok güzelʹ dedi. Böyle bir iz bırakmışız. Bu noktada Antalyaʹnın potansiyeli çok yüksek. Turizm çeşitliliği noktasında da çok farklı zenginlikleri sunacağına inanıyoruz. Dolayısıyla biz Antalyaʹnın 13-14 milyon turisti değil, 20 milyonu aşacak turizm potansiyeline sahip olduğunu görüyoruz.ˮ

Muhabir: Hatice Özdemir Tosun

Kaynak: Editör:
Etiketler: ʹTürkiye, turizmde, güçlü, altyapıya, sahipʹ,
Yorumlar
Haber Yazılımı