Haber Detayı
15 Nisan 2019 - Pazartesi 18:01
 
Yemenʹde kolera salgını nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi
Yemenʹde, Husiler tarafından kontrol altında tutulan bölgelerde yaygın olan kolera salgını ile mücadele için olağanüstü hal ilan edildi.
DÜNYA Haberi
Yemenʹde kolera salgını nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi

SANA (AA) - Yemenʹde Husilere bağlı Saba haber ajansının haberine göre, oluşturulan hükümette Sağlık Bakanlığı görevini yürüten Taha el-Mutevekkil, kontrol altında tutulan bölgelerde salgın haline gelen kolera ile mücadele amacıyla olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı.

Cumartesi günü Husiler tarafından kolerayla mücadele amacıyla Sanaʹdaki tüm okullarda kantinlerin kapatılmasına karar verilmişti.

Yemenʹde özellikle Husilerin kontrolündeki bölgelerde yoğun kolera salgını gözleniyor.

190 kişi hayatını kaybetti

UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktörü Geert Cappelaere ile Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Doğu Akdeniz Bölge Müdürü Ahmed el-Manzuri tarafından bir süre önce yapılan yazılı açıklamada, 2019ʹun başından bu yana Yemenʹde kolera vakalarının hızlı bir şekilde arttığı ve 17 Martʹa kadar 109 bin kolera vakası kaydedildiği, 190 kişinin de bundan hayatını kaybettiği rapor edilmişti.

Yemenʹdeki insani kriz

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemenʹde Husiler, Eylül 2014ʹten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015ʹten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Yemenʹde 4 yılı aşkın süredir yaşanan çatışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirdi. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemenʹde iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz de korkunç boyutlara ulaştı.

BMʹye göre dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemenʹde 22 milyondan fazla kişi yardıma ve korumaya ihtiyaç duyuyor.

Ülkede temiz suya erişimin olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki eksiklik gibi nedenler de kolera başta olmak üzere salgın hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yemenʹde, kolera, salgını, nedeniyle, olağanüstü, hal, ilan, edildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı