Yazı Detayı
08 Nisan 2019 - Pazartesi 12:06
 
Beslenmede Protein ve Diğerleri!!!
Dr. Mustafa SAYGIN
mail.haber111@gmail.com
 
 

Merhaba sayın okurlarım. Sağlıklı beslenme ile ilgili pratik bilgilerden devam ediyoruz. Geçen hafta enerji dengesinden söz etmiştik. Şöyle bir baktığımızda güzel ülkemizin bol ve çeşitli nimetleri sayesinde hepimiz pozitif enerji dengesinde yaşıyoruz ve maalesef bizde de obezite artmaya başladı.

Enerji dengesinden söz ettik ama bunu günlük düzeyde normal seviyede tutmak için ne yapabiliriz bunu konuşalım.

Kalorinin karbonhidrat, yağ ve protein arasındaki dağılımı kısmen fizyolojik faktörlere kısmen de tat ve ekonomik durum gibi faktörlere göre belirlenir.

Esansiyel ve diğer amino asitlerin günlük olarak alınabilmesi için, protein alımı 70 kg erişkin birey/70 gr protein, yani kg başına gr proteinin diyetimizde bulunması gerekmekte. Ama proteini nasıl alacağız? Burada Evre I ve Evre II olarak sınıflama yapılmaktadır. Biz daha çok Evre I proteini günlük diyetimize eklemeliyiz.

Evre I proteinler; et, balık, süt ürünleri ve yumurta kaynaklı hayvansal proteinler

Bazı bitkisel proteinlerde evre I protein olmakla birlikte, pek çoğu evre II proteinlerdir ve esansiyel amino asitlerin birini veya daha fazlasını içermezler. Bu yüzden vücut makinasının ihtiyaçlarını karşılamada yetersizdirler.

Beslenme gereksinimlerinde; öncelikle protein gereksinimini karşılamak kalan kalori tat, gelir düzeyi ve diğer faktörlere bağlı olarak yağ ve karbonhidrat ile tamamlamak gerekmekte. Burada protein ağırlıklı beslenme kavramı üzerinde durabiliriz. Neden diyetlerin çoğunluğunda tek ya da ağırlıklı olarak protein tüketimi önerilmektedir. Bunun cevabı proteinlerden enerji elde etmek için karbonhidrat ve yağları yakmamız. Yani protein ağırlıklı beslenme yağ yakımını arttırmaktadır. Ayrıca bazı proteinlerin yapıtaşını oluşturan amino asitler özel olarak metabolizma hızını arttırmaktadır. Bu nedenle protein ağırlıklı beslenme önemlidir.

Örneğin; 70 kg ağırlığındaki erişkin bir erkek için günlük alması gereken kalori miktarı                          3000 Cal/gün (kişiden kişiye değişir, ortalama bir değerdir) olarak hesaplarsak; en az 70 gr protein (bir kısmı evre I protein olmalı) (70*4,1 Cal), 50–60 gr yağ (60*9,1 Cal), geri kalanda karbonhidrattan karşılanmalıdır. Ama biz işe tersinden başlayıp öncelikle karbonhidrattan sonra yağ sonra protein olarak devam ediyoruz. Hele ki günlük almamız gereken esansiyel yağ asitleri, amino asitler ve vitaminlere sıra bile gelmiyor!!!

            Haftaya kalori kısıtlaması=Diyet nedir? Ve nelere dikkat etmeliyiz. Metabolizma hızını etkileyen faktörler nelerdir? Haftaya bunları konuşmak üzere selametle kalınız.

 

Soru ve istekleriniz için;

saglikveuyku@gmail.com adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

Doç. Dr. Mustafa SAYGIN

Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi

Temel Tıp Bilimleri Bölümü,

Fizyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı, Isparta, Türkiye.

 
Etiketler: , Beslenmede, Protein, ve, Diğerleri!!!,
Yorumlar
Haber Yazılımı