Yazı Detayı
29 Eylül 2019 - Pazar 09:08
 
BİZİM TOPAL MOLLA KİM?
Yusuf AKTAŞ
 
 

Müslüman ülkelere her devirde bir Topal Molla belası müptela olmuştur. Bazen çoğumuz bu Topal Molla'ları bizden sandığımız, yanıldığımız  olmuştur.
Ama aslolan bunların gerçek niyet ve amaçlarının farkına varıp da çok geç olmadan yanlıştan dönebilmek olmalı.
Peki kim bu TOPAL MOLLA denilen ajan, neden bu kadar tehlikeli bu tipler, amaçları nedir, nasıl bir güçleri var ?!
1920 yılında Topal Molla lakabıyla tanınan bir zat, Afganistan’da tekke kurmuş. Topal Molla’nın müritleri 3 yıl içinde 200 bine ulaşmış. Müritlerin sayısı 1925’te 300 bini aşan Topal Molla, krala karşı ayaklanma başlatmış.
Bir yıl boyunca Afganistan‘da kan gövdeyi götürmüş.
O yıllarda Afgan kralı olan Emanullah Han, ülkesini terk etmek zorunda kalmış.
Emanullah Han ülkesinden ayrılırken Afgan sınırına geldiğinde yanına bir adam sokulmuş ve çok güzel konuştuğu Urduca’sıyla sormuş: “Beni tanıdın mı?
Ben meşhur Topal Molla’yım. Afganistan’daki görevimi bitti, İngiltere’ye dönüyorum” demiş. Emanullah han da ona “evet seni tanıdım, ben senin İngiliz casusu olduğunu biliyordum. Fakat halkıma o kadar çok tesir etmiştin ki, senin casus olduğuna onları bir türlü anlatamadım ve halkımı senin casus olduğuna ikna edemedim, islama fitne soktuğuna, bölücü olduğuna kimseyi inandıramadım” demiş.
Sarıklı ve sakallı Topal Molla sakalını kesmiş, sarığını atmış, başına silindir şapkasını oturtmuş ve İngiltere yoluna koyulmuş.
Müslüman diyarlarında her zaman Topal Molla’lar olmuştur.
Kimisi politikacı, kimisi din adamı, kimisi ilim adamı, kimi de askeri rütbelerde kendilerini kahraman olarak tanıtacak başarılar yapıyor gibi görünürler, toplumun ilgisi, sevgisi ve sempatisini kazanacak eylemlerde bulunurlar ve daha sonra asıl vazifeleri olan icraatları yapmak üzere harekete geçerler. Artık o toplumun nazarında saygın bir liderdirler ve asıl vazifeleri olan birlik, beraberlik  ve itikâtlerini sarsacak veya kökten değiştirecek eylemlere başlarlar. Bazen de bir toplumun ve milletin yüzlerce yıllık kültür, yaşam tarzı, inançları, milli ve manevi değerlerini tarumar edebilirler. Bunları yaparken de hiç bir şekilde yalnız değillerdir. Organize bir şekilde, üzerinde uzun yıllar çalışılmış ve aşama aşama  kurgulanarak büyük bir organizasyonun uygulayıcıları olarak görevlerini yaparlar.
Her şeyin bir fitneden ibaret olduğunu ve aslında onun bir hain olduğunu anlatsan da, ya anlayan çıkmaz, ya kimse anlamak istemez, ya da onların gerçek yüzlerini anlatan, açığa çıkaranları hain ya da imansız ilan ederler.
Belki de bunu açığa çıkaranları kendi etrafındakiler bile yalnız bırakırlar. Ama olsun, görevini yerine getirmiş olmanın verdiği huzurlu, onurlu ve bir yalnızlık, aldatılmaktan ve bir hain olmaktan her daha değerlidir.

Kendilerine verilen vazifeleri yerine getirmiş ve ait olmadığı toplumlarda bile lider olarak kabul görmüş, tarihte derin ve telafisi asırlar sürecek derecede tahribatlar yapmış Topal Molla'lar her zaman müslüman ülkelerin başına bela olmuştur.
Bazen bu Topal Molla'ların isimleri, soyadları veya lakapları müslümanlara cazibedar gelmesi, çabuk taraftar toplaması için sempatik ve kutsala uygun şekilde isimlendirilebilirler.
Siz hiç kulağa hoş gelmeyen veya cazibedar bir tamamlaması olmayan din adamı veya toplum liderine sempati duyar mıydınız ?!
Bu isimler intikam peşinde olan topluluğa ideolojik çağrı yapmalı (Öcalan vs. gibi) ya da milli duygularını cezbedici, kolay yoldan etkileyici çağrışım yapmalı (Tekinalp vs. gibi) ya da dini vasfı olduğunu çağrıştıran isim ya da tamamlamalar olmalı ki (molla, şeyh, seyit vs.) taraftarları çabuk ve hızlı bir şekilde çoğalsın.
Yakın zamanda ülkemizde yine bir Topal Molla belası ile büyük bir badireden döndük. Hatta henüz bu badire bitti demek de pek mümkün görünmüyor.
Hala yurt içinde ve yurt dışında bu kadar afyonlamış sorgulamayan bu kadar taraftarı olduğu müddetçe bu yara kolay da iyileşeceğe benzemiyor.
Düşünmek, sorgulamak, eleştirmek ve bunların sonucunda hainlere biat etmemek, çok önem arz etmektedir.
Çünkü Topal Molla’lar, sorgulayıp eleştiren beyinlere üşüşemez. Sonuç olarak İngiliz ajanına İslami (!) darbe yaptırıldı. Ve bunlar müslümanların ve vatansever halkların milli, manevi değerlerini, hassas noktalarını çok iyi bildikleri için bu değerler üzerinden toplumları dizayn etmeyi de çok iyi biliyorlar.
Tarih, ders almayanlar için tekerrürden ibarettir.
Bu tanımlardan sonra belki de sizin bile farkında olmadığınız bir Topal Molla’nız vardır.
Şimdi onları tespit etmek ve yeniden düşünmek gerekmez mi ?! Onlara kendimizi kullandırmamak gerekmez mi ?!
Bizden sadece hatırlatması, gerisi size kalmış...
Allah tüm islam ülkeleri ile beraber, bizim yurdumuzu, vatanımızı da bu tür sahte, yalancı, proje uygulayıcı sahte kahraman din ve devlet adamlarının ve onların destekçilerinin şerlerinden muhafaza eylesin.
Selam ve saygılarımla...

 
Etiketler: BİZİM, TOPAL, MOLLA, KİM?,
Yorumlar
Haber Yazılımı