Yazı Detayı
04 Nisan 2021 - Pazar 11:48
 
ÇEVRE KİRLİLİĞİ VE DUYARSIZLIK
Bedriye ÇAMBEL
bseb79@hotmail.com
 
 

Çevre kirliliği tüm insanları ciddi şekilde rahatsız eden olumsuz bir durumdur.

Çevre kirliliği tüm insanları ciddi şekilde rahatsız eden olumsuz bir durumdur. Çevre kirliliği sadece çöplerin verdiği kirlilik değildir. Çevre kirliliğinin pek çok çeşidi vardır. Bunlar; toprak kirliliği, hava kirliliği, su kirliliği, ambalaj atıkları, ses kirliliği, radyoaktif kirlenme, ışık kirliliğidir.
 Bir takım seslerde çevre kirliliği yapmaktadır. Önemli bir sınavda sizi olumsuz etkileyebilecek şiddetli seslerde çevre kirliliğidir. Çevre kirliliği doğada yaşayan canlı varlıklara zarar verebilecek bir çok şey olabilir  kirlilik, şiddetli ses, sağlıksız ortamlar  vs. dir. İnsanlar tarafından oluşturulan bir çok çevresel kirlilikler doğada bulunan diğer canlılara zarar vermektedir. Hep duyarız çevremizi temiz tutalım, çevremizi kirletmeyelim. Peki ne kadar çevremizi temiz tutuyoruz?  ya  da  çevremizi  ne kadar kirletmiyoruz?

          Bazen bir bayan elinde ki kağıt mendili saatlerce taşır yere  atmaz   ta ki mendili atacak çöp kovası bulana kadar. Arada bir de denk gelir   görürüz;  Araçla giderken aracın camından ha bire etrafa elinde ki içecek veya yemek artıklarını rahat tavırlarla yollara atanlara… Onları görürüz ama görmekten rahatsız olduğumuz için çöpleri sağa sola attıklarını görmemiş gibi davranırız.
        Park, bahçe, plaj, havuz  ve piknik alanı gibi bir  çok kişinin kullandığı sosyal alanlar ne kadar temiz bırakılıyor bunu da eleştirmek gerekiyor.’ ’Nasıl bırakırsanız öyle bulursunuz sözü çok doğrudur.’  ’Büyük   şehirlerde insanların yoğun çalışmasından dolayı ailesiyle geçirdiği pazar günlerinde gittiği, piknik alanları bazen çevreye atılan çöpler  insanı çıldırtacak kadar dehşet verici manzaralara  yerini  bırakabiliyor.
        Çok güzel bir orman, içinden su da akıyor, aile oturma terasları, yeşillikler vs. derken bir de bakıyorsunuz yakılan mangalların, kurulan sofraların ardından atanlar tarafından toplanmayan çöp yığınları sizi karşılayabiliyor. Bazı temizlik görevlileri de sadece biriken çöpleri alarak çöp   konteynerlarını   hiç yıkamadıkları için mis gibi ormanda  ekşi iğrenç bir koku sizi gittiğinize gideceğinize pişman ediyor.
       Ya da çok güzel bir sahilde olmanıza rağmen insanların düşünmeden denize attıkları atıklardan dolayı bulunduğunuz sahil resmen çöp kokuyor ve siz çöp kokularından sahilin kokusunu dahi alamıyorsunuz.
Hadis-i şeriflerde de buyurulduğu gibi:
Temizlik imandandır.
Müslümanlık temizlik dinidir. Temiz olun! Cennete ancak temiz olan girer.
Mümin pis olmaz.
Her şeyi iyi temizleyin! Temizlik imana iman da Cennete götürür.
Cuma günü yıkanın misvak kullanın ve güzel koku sürünün.

Sözün özü, her birey aileden başlayarak çevresini bilinçlendirmeli, ana sınıfından başlayarak okullarda ders olarak çevre temizliğinin önemini anlatmalı ve uygulamalıdır.


Saygılarımla
Bedriye Arık ÇAMBEL

 
Etiketler: ÇEVRE, KİRLİLİĞİ, VE, DUYARSIZLIK,
Yorumlar
Haber Yazılımı