Yazı Detayı
04 Mart 2019 - Pazartesi 10:01
 
HAYATIN ODAĞI KADINDIR
Eyüphan KAYA
mail.haber111@gmail.com
 
 

Ne hikmetse bir konuyu ele aldığımız zaman ya ifrat ya da tefrit ediyoruz. Halbuki yüce Allah “Ben sizi vasat ümmet olasınız diye yarattım” diye ferman ediyor.


Vasat; insana sabrı, metaneti, hikmeti kazandırırken ifrat ve tefrit çoğu zaman hayata bir katkı vermiyor. 
Hz.Muhammed(SAV) “En hayırlınız eşlerine en iyi davrandır, bu münasebetle en hayırlınız da benim” dediği halde ümmeti olduğunu söyleyen toplumlarda bu zarafeti, bu nezaketi pek göremiyoruz.


Kanaatimce sebebi sahip olduğumuz adet ve gelenekleri İslam’ın bir parçası haline getirip ona göre muamele edince sıra İslam’ın bu hassas kriterlerine sıra gelmiyor.


Meşhurdur deniliyor ki, İmamlar eşlerinden korkarlar, ama sebebini pek soran yok, aslında sebebi şudur; İmamlar hem kadın haklarının inanç ve kültürümüzde yerini bilirler, hem de bunu hanımlarına izah ederler, dolayısıyla haklarına riayet edince de dışarıdan öyle gözüküyor, sanki eşlerinden korkarlarmış gibi.


Müsaadenizle saadet devrinden ve günümüzden birer örnek davranış paylaşmak istiyorum.
Hz.Ömer’in hilafetinde bir Hakim, mesaiye geç başlıyor diye kendisinden şikayet ediliyor, savunmasında diyor ki; “Eşim rahatsız, sabah kalkarken yatağımı toplar, kahvaltı hazırlar ve kapları yıkayana kadar ancak yetişebiliyorum, ya halife isterseniz bunun için evime bir hizmetçi alayım” Hz.Ömer “hayır hayır böyle daha iyi aynen devam et” diyor.


Günümüzdeki örneğe gelince, bu günde öyle babayiğitler var; 2011 yılında Erzurum Emniyet Müdürü İbrahim Çelik, Eşi Müşerref Çelik’in hastalığından dolayı bakıma muhtaç olması münasebetiyle görevinden ferağat ederek ege bölge müfettişliğini istedi, “Eşimin yardımıma ihtiyacı var, ona zaman ayırmam lazım” dedi.


İşe dün işte bu gün, peki ülkemizde, bölgemizde, şehrimizde neden bu kadar sorun sıkıntı yaşanıyor derseniz, son çeyrek asırda insanımız biraz paragöz oldu, para ile birlikte ihtiyaçlarımız arttı, kanaatimiz azaldı. Az para ile çok şey yapmak istedik. Bu geçimsizlik şiddetine dönüştü, aile içi şiddet ve boşanmalar baş göstermeye başladı. Kimisi eşini şirket ortağı gibi gördü,  
Çare nedir derseniz aslımıza dönelim derim. Aile olalım, selam ve dua ile yaşayalım, bu dünyanın geçici yaşamında kendimizi fazla zora sokmayalım, halimize şükür etmeyi bilelim. 


O ,Tv. dizilerindeki rüya hayat, sanaldır, öyle ekmek elden, su gölden bir hayat tarzı yok, olsa da helal haram karışık olur, bakın ben 57 yaşındayım benim bir emekli maaşım var, bir de daha borcunu bitiremediğim bir evim ve ayağımızı yerden kesecek bir arabamız var. Ama 6 çocuk babasıyım çocuklarım aralarında barışık, eşim pazara çıkıp dönenen kadar dahi onu özlüyorum. 40 yıllık evliyiz, ufak tefek tartışmalar aramızda yaşanmışsa da bu gün huzurlu bir hayat yaşıyoruz, aslında eş olmanın kıymeti bu aşamada daha çok ortaya çıkıyor. 


Ne yazık ki kadına yönelik bazı yanlış ifadelerimiz de var, “sırtından sopayı, kucağından sıpayı eksik etmemek lazım” diye bir ifade dilden dile dolaşıyor, bu yersiz, gereksiz, dengesiz bir adetin kaba bir ifade tarzıdır. Böyle şey olur mu? Hele ki bir Müslüman’a bu ifade hiç yakışır mı? 


Batı 8 dünyası Mart gününü dünya kadınlar günü ilan etmiş, aslında batı günah çıkarıyor, kusurlarını örtmek için bunu yapmış, çünkü yakın zamana kadar Batı dünyasında kadın insan mı şeytan mı tartışmaları yapılıyordu. 


Peki nerden çıktı bu tuhaf değerlendirme derseniz çünkü “ilahi öğretiye” kulak vermiyor da ondan. Bir bak bakayım Yaratan Kadın hakkında, erkek hakkında ne diyor? Kendi kıt aklınla niye değerlendirme yapıyorsunuz.


Şimdi biz istesek de istemesek de tüm erkek ve kadınlarımıza iş bulamayız, dolayısıyla her kadının bir mesleği olsun deyip kadını çalışmak durumunda bırakırsanız, analık vasfını kaybederse bir birinciliği elden gider, iş bulup bulmayacağı da belli değildir. Bir erkeğin helalinden çalışması aileye yeter de artar.Kadının çalışmasını onun rızasına bırakmak lazım. Ama anneliği de işsizlik sınıfından çıkarmak lazım. Anne olmak kendi başına bir iştir. Yetiştirdiği çocuk da hepimize faydalı bir birey olabileceği gibi, iyi yetişmezse de hayatımıza sıkıntı da verebilir. 


Eşler çalışıyorsa ev işlerinde erkeğin kadına yardımcı olması vacibattandır. Nasıl ikiniz de işe gideceksiniz ve eve dönüşte hanıma yemek yapma, evi temizleme ve çamaşır yıkamayı yükleyebilirsiniz? Anne ev hanımı ise bu defa yaptığı her iş karşısında teşekkürü hak ediyor. Çünkü bu kadar iş yapmasına rağmen karşılığında bir ücret almıyor, ama her işten Allah katında sevap kazanıyor.
En son bildiğim kadarıyla Fransa da 6 çocuk annesi ve basına devlet diyor ki “sen bu çocukların yetişmesine bak, maaşınız devletten.” Hem kadın erkek ikili çalışan aile kaç çocuk yapabilir ki, malum bir ülkede anne başına düşen çocuk sayısı 2.1 in altında ise o toplum yakın zamanda yaşlanır. Yani cumhurbaşkanımızın en az üç çocuk demesi bir bilimsel veriye dayanıyor. 
Kısacası her durumda eşlerimize karşı nazik olmak durumundayız, ev işlerinde de ona yardımcı olmaya çalışmalıyız. Hele ki şiddet uygulama gibi bir hataya zinhar düşmemeliyiz.
Hanımlar da eşine dışarıdan birisi gibi muamele etmemeli,

iki taraf da Allah rızası için birbirin hayatını kolaylaştırmak için bir çalışma ve çaba içinde olmaları lazımdır.
Mesela AB adına imzalanan bazı yasalar var, toplumumuzun tarzına uymuyor. Örneğin 6284 numaralı yasa var, birçok açıdan sorunlu hale geldi. 183 numaralı telefonla kadın eşini şikayet ediyor, eş ifadesine bakmaksızın 15 gün ile 6 ay arasında evden uzaklaştırılıyor. Bu şekilde 200 bin şikayet olmuş, 150 bini boşanma ile sonuçlanmıştır. Tabi her boşanma beraberinde bir sürü sorun getiriyor. 


Geçende Kamu Deneticisi orijinal adıyla Ombudsmanımız Şeref Malkoç bu yasanın getirdiği sıkıntılara dayanamayıp dedi ki “sanki bu yasa ile aileyi dağıtıyoruz gibime geldi” dikkatli olmak lazım, imzaladığımız bir yasa bize sıkıntı veriyorsa imzamızı geri çekmeyi de bilmeliyiz. Diyarbakırlıların hoş bir ifadesi var “hakkında ayet mi nazil olmuş” yani uyguladığımız yasalar mutlak ve dokunulmaz olmamalı, bize sıkıntı veren bir yasa varsa Meclisimiz eksiklerini düzeltmelidir.


Kimisi sık sık kadına şiddet deyip duruyor aslında sorun olan aile içi şiddettir, bazen anne, bazen baba bazen de çocuklar bundan nasibini alıyor. Hiç birine tolerans tanımamalıyız. 


Aile kavramına her geçen gün daha da kıymet vermeliyiz. Yoksa Dede- Nene/ Amca-Dayı/ Teyze-Hala/ Bacı-Kardeş kavramını unutacağız maazallah, bunların her biri bizim için bir değer, değerlerini kaybeden bir millet bir gün vatanının da kaybedebilir.
Bundan böyle “Güçlü Kadın” sloganımızı “Güçlü Aile” kavramı ile terfi ediyoruz. Toplumun çekirdeği konumunda olan aileyi sağlam tutarsak, geleceğimizi sağlam temellere dayandırmış oluruz, benden söylemesi.


Şaka bir yana şu 8 mart günü batıda kadınlara bazı hakları kazandırmış ama bizde kadına kazandıracak bir şey yok gibime geliyor. Çünkü batıda kadının hayatı problemliydi, nispeten düzeldi, biz de ise sanki son çeyrek asırda kadılarımız daha çok sıkıntı yaşar hale geldiler. 


Tüm annelere selam olsun, Kadınlar mutlu yuvaları/aileleri ile şen yaşasın. Amin demeniz dileğiyle.
 

 
Etiketler: HAYATIN, ODAĞI, KADINDIR, ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
06 Temmuz 2020
Bir Siyasi Partiye Yakıştırmadıklarım!
05 Temmuz 2020
Belediye Basın/Medya İlişkisi
04 Temmuz 2020
BELEDİYE İLE SİVİL TOPLUM ELELE
03 Temmuz 2020
Ayasofya Camimizi Açın Arkadaş!
01 Temmuz 2020
Reis 55 Saniyede Tarih Yazdı
29 Haziran 2020
Matiz Kimin idolü acaba?
28 Haziran 2020
Hoş Geldiniz Saygın Valim
26 Haziran 2020
MÜSLÜMANLARI RAHAT BIRAKIN!
14 Haziran 2020
Zina Fiili İşlemek İhanettir
11 Haziran 2020
Hala Model BM Meclisini Kuramadık
09 Haziran 2020
Başkanlık Sistemi Yarım İşliyor!
03 Haziran 2020
Din, Diyanet ve Diyanet Reis’i
01 Haziran 2020
Üçüncü Kalite Gavur mu Olduk?
26 Mayıs 2020
Eksisiyle Artısıyla Ramazan Pişkin bizimdir
22 Mayıs 2020
Uluslararası Kudüs Konferansından notlar
21 Mayıs 2020
Gelişi de hoş, gidişi de hoş Ramazan
21 Mayıs 2020
HAYIRLI OLSUN SAYIN VALİM
17 Mayıs 2020
HZ.OSMAN VE HİLAFET
14 Mayıs 2020
Sorunun Etrafında Dönerseniz Dengeniz Bozulur
13 Mayıs 2020
KÖY AKADEMİLERİNİ AÇIN ARKADAŞ!
11 Mayıs 2020
KARAR GAZETESİNE YAKIŞMADI!
10 Mayıs 2020
KAYA: AİLESİZ VATAN İÇİ ÇÜRÜK CEVİZE BENZER.
10 Mayıs 2020
KUR’ANI KERİM’DEN ÖĞÜTLER DEVAM EDİYOR
08 Mayıs 2020
KUR’AN-I KERİM’DEN ÖĞÜTLER
06 Mayıs 2020
Macaristan Parlamentosunu Tebrik Ediyorum
04 Mayıs 2020
BAĞLAR KIZILAY'DAN HABER VAR.
03 Mayıs 2020
VEY VALİYO,VEY VALİYO!
03 Mayıs 2020
Yılın Hutbesi İlan Ediyorum
30 Nisan 2020
İstanbul Sözleşmesi ile Dünyaya Zulüm Ediyor!
29 Nisan 2020
Namuslu Vatandaşın Namuslu Devleti Olur!
27 Nisan 2020
İMDAT REİS’İM, NAMUS ELDEN GİDİYOR!
27 Nisan 2020
Güneydoğu Bölge Başkanı: Ülkemize, Ailemize, Diyanet Reis’imize sahip çıkalım dedi.
25 Nisan 2020
Bu Ne Perhiz, Bu Ne Lahana Turşusu!
24 Nisan 2020
Hz. OSMAN(r.a) KİMDİR?
22 Nisan 2020
HER GÜNÜ HAYIR, HER GÜNÜ FIRSAT
21 Nisan 2020
Dualarla Açılan Meclisi Arıyorum!
17 Nisan 2020
İstanbul Sözleşmesi Erkeği Rezil ediyor!
16 Nisan 2020
Ey Müminler Fırsat Ayı Ramazan Geliyor
12 Nisan 2020
Üsve-i Heseniyi Kaybettik!
09 Nisan 2020
MESK BÖLGE BAŞKANI KAYA: BİZ İMAMLARIMIZDAN RAZIYIZ ALLAH DA ONLARDAN RAZI OLSUN HER FIRSATTA DİN GÖREVLİLERİMİZE SALDIRIYORLAR
25 Mart 2020
Şimdi İman Etme Zamanı!
25 Mart 2020
DÜNYAYA HUZUR GELECEK
21 Mart 2020
Bir Gün Aniden Gitmek var!
18 Mart 2020
Corona Virüs bir musibettir
16 Mart 2020
Ne Mutlu Müslüman Olana
16 Mart 2020
Vatandaşımı Yardıma Muhtaç Etme, Ey Devlet!
16 Mart 2020
İSTİKLAM MARŞININ TAMAMI BİZİMDİR
12 Mart 2020
Diyarbakır’da Muhtar Saati
09 Mart 2020
Mele Mustafa Adına Yakışır Bir Mücadele Verdi
08 Mart 2020
Bir Gencimiz Daha Vefat Etti
08 Mart 2020
Halifelik, 3 Mart 1924 tarihinde kaldırıldı
03 Mart 2020
Namussuzluk kabul edilebilir mi?
01 Mart 2020
ELİNİ EMEKLİDEN ÇEK SÖZCÜ!
29 Şubat 2020
Kaya: 28 Şubat İslam’a karşı yapılan bir darbedir.
28 Şubat 2020
Kaya:Darbelerin yegane kaynağı 1924 Anayasasıdır, dedi.
27 Şubat 2020
KAFALARINI KOPARIN!
27 Şubat 2020
EMEKLİYE DOKUNMAYIN, YANARSINIZ!
24 Şubat 2020
Obudsman:Dilekçe Verin, Beyler! Dedi.
20 Şubat 2020
Ombudsman, Milletin Adamıdır
17 Şubat 2020
İnsanı Önemse, Mutlu ol!
13 Şubat 2020
TBMM’yi Göreve Davet Ediyorum!
08 Şubat 2020
BAŞDANIŞMANLARIN DİYARBAKIR ÇIKARMASI
05 Şubat 2020
Ak Parti Genel Merkezine Sesleniyorum!
02 Şubat 2020
YÜCE ALLAH'IN İNSANLIĞA SON UYARISI
29 Ocak 2020
ABD+İSRAİL FİLİSTİN’TEN KÜÇÜKTÜR
28 Ocak 2020
Zelzele ve Hikmeti
27 Ocak 2020
Mutlu Yuva Derneği Faaliyetlerini Paylaştı.
25 Ocak 2020
Emeklileri Eve Hapsetmeyin!
19 Ocak 2020
Hepimiz Birer Birol Şahin Olmalıyız
18 Ocak 2020
HAYDİ SİYASET AKADEMİSİNE
16 Ocak 2020
YENİ SİSTEM/DEVLETTEN BEKLENTİLERİM (ikinci makale)
15 Ocak 2020
YENİ SİSTEM/DEVLETTEN BEKLENTİLERİM
07 Ocak 2020
DDA’YA YAKIŞIYOR MU?
07 Ocak 2020
Başkan vekilimiz Güzeloğlu’nu tebrik ediyorum
05 Ocak 2020
ALLAH SÖYLETİYOR ARKADAŞ
31 Aralık 2019
ETRAFINIZDA KİMLER VAR REİS ’İM
30 Aralık 2019
Roboski(Uludere) Cinayeti Unutulamaz!
27 Aralık 2019
KUR'AN'DAKİ “ON EMİR” İÇİN BAŞÜSTÜNE DİYORUM
24 Aralık 2019
İslam Dünyası Selamlaşıyor
24 Aralık 2019
BARIŞI YENİDEN KONUŞMAK
18 Aralık 2019
VATAN PARTİSİYMİŞ, HAYDİ ORDAN!
14 Aralık 2019
Olmadı Bakan bey, Olmadı!
10 Aralık 2019
DİYARBAKIR STÖ’LERİ FİKİR ÜRETİYOR.
08 Aralık 2019
DİYARBAKIR STK’LARI: “İSTANBUL SÖZLEŞMESİ FESH EDİLMELİDİR” DEDİ.
06 Aralık 2019
VALİ GÜZELOĞLU BU ŞEHRE LAZIM
17 Kasım 2019
ARA TATİLİMİZ HAYIRLI OLSUN.
14 Kasım 2019
Hayatımızın Sigortası; İhtiyarlar
10 Kasım 2019
Ruhu Kürt, Yaşam Dili Türk Olmak
30 Ekim 2019
Cumhuriyet Bayramı Milli midir?
22 Ekim 2019
Şimdi Dua Zamanı
19 Ekim 2019
Çanakkale içinde vurdular beni
15 Ekim 2019
Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’a soruyorum!
02 Ekim 2019
17.BAKANLIĞI İSTİYORUM
29 Eylül 2019
Devlet Bahçeli’ye Sesleniyorum
10 Eylül 2019
YENİ BİR YIL, YENİ BİR FISAT
24 Ağustos 2019
MALAZGİRT ZAFERİNDEN BEKLENTİM VAR!
27 Temmuz 2019
KADEM ANADOLU KADININI TANIYOR MU ?
24 Haziran 2019
REİS ’İN BİLMESİ LAZIM!
23 Haziran 2019
BM KALKINMA MECLİSLERİ
21 Haziran 2019
AH ŞU İSTANBUL SEÇİMLERİ
13 Haziran 2019
SİVİL TolTOPLUM VE BİREY
08 Haziran 2019
Sitemizin Editörü Kürt Yazar, İnsan Hakları Aktivisti Eyüphan Kaya İle 23 Haziran İstanbul seçimi üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi.
02 Haziran 2019
BİR BAYRAM İSTİYORUM
26 Mart 2019
Yeni Zelanda Dünyaya İnsanlık dersi verdi
16 Mart 2019
ELDE NE KALDI?
12 Mart 2019
SAKIN HA!
11 Mart 2019
DÜŞMAN AİLEMİZE GÖZ DİKMİŞ!
08 Mart 2019
REİS ’İM BU ŞEHRE SAHİP ÇIK!
27 Şubat 2019
Nice Sisiler geldi geçti!
14 Şubat 2019
EVLİLER GÜNÜ NİYE YOK?
05 Şubat 2019
SUR SAKİNLERİNDEN HELALLİK DİLİYORUM
Haber Yazılımı