Yazı Detayı
14 Mayıs 2019 - Salı 04:01
 
Hayatımızın Vazgeçilmezi; Uyku
Dr. Mustafa SAYGIN
mail.haber111@gmail.com
 
 

Sağlıklı Uyku Nasıl Olmalı?

Sağlık uykunun sonuçları tüm sistemleri ilgilendirdiğinden çok maliyetli olmayan fizyolojik olayları düzeltmemiz gerekmektedir. Uykuyu düzenleyebilirsek aslında hayatımızda birçok şeyi kontrol edebiliriz. Acaba sağlıklı nasıl uyunur?

İnsan yaşamının yaklaşık üçte birini kapsayan uykunun gizemini çözmek için insanoğlu asırlar boyunca çaba harcamış ve henüz pozitif bilimlerin gelişmediği dönemlerde bile mitolojik olaylarla uykuyu anlamaya ve anlatmaya çalışmışlardır. Aristo, Hipokrat, Freud ve Pavlov gibi birçok büyük düşünür, uyku ve rüyanın psikolojik ve fizyolojik temellerini açıklamaya çalışmışlardır. Robert MacNish’ın 1834 yılında yayınladığı “The Philosophy of Sleep” kitabında, uyku“ölüm ile uyanıklık arasında bir dönem olarak” tanımlanmış; uzun süre bu görüşe inanılarak uykunun pasif bir süreç olduğu düşünülmüştür. Gerçek anlamda uykunun sırlarının anlaşılabilmesi, uyku sırasında vücut fonksiyonlarının kaydedilmesi ve incelenmesiyle başlamıştır.

Günümüzde uyku kayıtları sayesinde tanımlanan uykunun yaklaşık 20-25’lik bölümü REM, 75’i Non-REM döneminde geçmektedir.

1)  Yavaş dalga uykusu  (non REM uykusu, SWS = Slow Wave Sleep)

NREM Evre 1 ve 2 yüzeysel uyku  –Uyku uyanıklık geçiş dönemi –Kolaylıkla uyandırılabilir.

NREM evre 3 yavaş dalga uykusu veya derin uyku, delta uykusu –Uyandırılması zordur.

2) REM uykusu (Rapid EyeMovements = hızlı göz hareketleri)

REM dönemi (paradoks uyku) –Kaslarda tam bir atoni hali –EEG aktivitesi yüzeysel evre 1 uykusu ile benzerlik gösterir.

Evre 1:Uykunun ilk siklusu yaklaşık olarak 1-7 dakika süren Evre 1 ile başlar. Uyku-uyanıklık arası geçiş dönemidir. Alfa dalgası kaybolurken yerini düşük voltajlı yavaş aktivitelere bırakır, ardından verteks bölgesinde yüksek amplitüdlü keskin dalgalar belirir.

Evre 2:Evre 1’i takiben devam eder ve 25 dakika kadar süren, yüzeyel uyku dönemidir. Frontosantral yerleşimli 12-14 Hz sinüzoidal yapıdaki uyku iğcikleri ve K kompleksleri görülen uykunun yaklaşık yarısı bu dönemdir.

Evre 3: Derin uyku dönemidir. Yüksek amplitüdlü yavaş dalgalı yaygın düzensiz dalgalardan oluşur. Yaşın ilerlemesi ile yavaş dalgalı uyku zamanı azalır ve çok yaşlı bireylerde tamamen kaybolur. Mental aktivite yokluğu ile birliktedir. En büyük özelliği büyüme hormonundaki artıştır. Buna paralel olarak derin uykuda protein sentezi artar, tüm metabolizma yavaşlar ve fizyolojik aktivitelerde azalma dikkati çeker. Bu dönemde vücutta meydana gelen değişimlerin vücudun dinlenmesi ve yenilenmesini sağladığı kabul edilmektedir.

 

Sağlıklı uyku dileklerimle, Hayırlı Ramazanlar…

 

Daha fazlası için https://www.saglikveuyku.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Soru ve istekleriniz için;

saglikveuyku@gmail.com adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

Doç. Dr. Mustafa SAYGIN

Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi

Temel Tıp Bilimleri Bölümü,

Fizyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı, Isparta, Türkiye.

 

 
Etiketler: Hayatımızın, Vazgeçilmezi;, Uyku,
Yorumlar
Haber Yazılımı