Yazı Detayı
11 Şubat 2019 - Pazartesi 10:49
 
İhtiyaçlardan Devam!!!
Dr. Mustafa SAYGIN
mail.haber111@gmail.com
 
 

İnsan makinası öyle mükemmel ve intizamlı yaratılmış ki zerre miktar şaşmadan belli kalıplar çerçevesinde (Genetik Kod) saat gibi çalışıyor. O zaman bu makinanın kusurzu çalışması için gerekli olan maddelerin hergün eksiksiz temin edilmesi gerekiyor ki çalışsın. İşte burada esansiyel olan yağ asitlerinden bahsedeceğim.

Esansiyel demek vücut makinasının sentezleyemeyip diyetle alması gereken olmazsa olmazları anlamına gelmektedir. Bunlar ω-6 yağ asidi türevi olan linoleik asit (LA) ve bir omega-3 yağ asidi türevi olan alfa-linolenik asit (ALA) dir. Esansiyel yağ asitleri vitamin benzeri maddelerdendir. F vitamini olarak da adlandırılır.ω-3 ve ω-6 çoklu doymamış yağ asitleri vücutta fizyolojik olarak önemli fonksiyonlarda rol alırlar. α-linolenik (C18:3, ALA), eikosapentaenoik (C20:5, EPA) ve dokosahekzaenoik (C22:6, DHA) ω-3; linoleik (C18:2, LA) ve araşidonik asit (C20:4, AA) ise ω-6 yağ asitleri sınıfına girmektedir.

Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri arasında rekabet vardır. Birinin aşırılığı diğerinin metabolizmasına müdahale etmektedir. Bu nedenle Omega-3 ve Omega-6 denge içinde diyetle alınmalıdır. İdeal beslenmede Omega-6/Omega-3 oranı 5:1 ile 10:1 arasında olmalıdır. Günümüzdeki diyetlerde yaklaşık olarak n-6 yağ asitleri, n-3 yağ asitlerinden 15- 20 kez daha fazla bulunmaktadır.Bu oranın bozulması kalp hastalığı, hipertansiyon, diyabet, obezite, Alzheimer, romatoidartirit, kronik akciğer hastalıkları,depresyon, kanser gibi hastalıkların artışıyla ilişkilidir.

ω-6 çoklu doymamış yağ asitlerinin ana kaynağı yüksek oranda linoleik asit içeren mısır ve soya fasulyesi yağıdır. ω-3 yağ asitleri ise keten tohumu, ceviz ve özellikle planktonlar ile yağlı balıklarda çok bulunmaktadır.

Neden almamız gerektiğinin önemini bir sonraki yazımda konuşmak üzere.

Selametle kalınız.

Soru ve istekleriniz için;

saglikveuyku@gmail.com adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

https://www.saglikveuyku.com/

Doç. Dr. Mustafa SAYGIN

 
Etiketler: İhtiyaçlardan, Devam!!!,
Yorumlar
Haber Yazılımı