Yazı Detayı
08 Şubat 2020 - Cumartesi 21:50
 
KISSADAN HİSSE
AHMET BEREKET
mail.haber111@gmail.com
 
 

Sözlerime Hz. Ömer Efendimizden iki menkıbeyi anlatarak başlamak istedim.

Hz. Ali anlatıyor: "Bir gün Ömer'i, binekli olarak ve telaş içinde, hızlı hızlı giderken gördüm; "Ya Emire'l-müminin nereye gidiyorsun?" diye sordum. "Devlete ait develerden biri kaçmış, onu aramaya gidiyorum" diye cevap verdi. O zaman ben: "İnan ki, senden sonra bu milleti idare edecek olanlara ağır bir yük bırakıyorsun! Herkes senin yaptığını yapamaz!" dedim. Bunun üzerine şöyle konuştu: "Hz. Muhammed aleyhissalatü vesselamı, hak peygamber olarak gönderen Allah'a yemin ederim ki,   Fırat’ın kenarında bir oğlak kaybolsa (yahut bir kurt bir koyunu kapsa) korkarım ki kıyamet gününde onun bile hesabı Ömer'den sorulur!"
İslam’ın Halifesi Hz. Ömer Radiyallahu Anh- “Dağlara buğdaylar serpin. Müslüman ülkede kuşlar aç demesinler” buyurdu.

Bu iki menkıbeden sonra asıl varmak istediğim yer, bundan 19 sene evvel sol bir hükümet iş başında iken ekonomik sıkıntılar yüzünden başbakanlık önüne atılan yazar kasa, 19 sene sonra sağ bir hükumet görevde iken yine ekonomik sıkıntılar yüzünden  “çocuklarım aç” diye kendini yakan vatandaşımız...
Demek ki mesele, hükümetlerin sağcı ya da solcu olması ile alâkalı değil; Hz. Ömer bakışı ile idareci olup olmamakla alakalı.

Pekiyi, “tüm bunlardan daha vahimi nedir?” diye sorarsak kendimize, bir vatandaşımızın çocuklarım aç diyerek valilik önünde kendini yakarak hayatına mal olan eyleminden sonraki yaşanan, elim hadiseye açıklama getiren sözde siyasetçinin, üstelikte bayan bir siyasetçinin: "Böyle ucuz siyasi manevraları millet yemez” şeklindeki bizleri kahreden açıklaması...

Şimdi durup bir düşünelim: Hükümetler ister sağcı olsun, ister solcu “Fırat'ın kenarında bir oğlak kaybolsa (yahut bir kurt bir koyunu kapsa) korkarım ki kıyamet gününde onun bile hesabı Ömer'den sorulur!".
“Dağlara buğdaylar serpin.

Müslüman ülkede kuşlar aç demesinler” buyuran Hz. Ömer adaleti ile hükmedemediğimiz müddetçe korkarım ki daha çok yazar kasa fırlatmalar, daha çok “açız” diye kendini yakmalar gibi millet vicdanını derinden yaralayan elim hadiseler, (Allah muhafaza) üstümüzden eksik olmaz!..

Selam, sevgi ve saygılarımla
Ahmet BEREKET

 
Etiketler: KISSADAN, HİSSE,
Yorumlar
Haber Yazılımı