Yazı Detayı
28 Ocak 2020 - Salı 12:08
 
KESİN DAVET 21
Prof. Dr. Atilla YARGICI
mail.haber111@gmail.com
 
 

BU VÜCUT EBEDİ HAYATA UYGUN DEĞİL


Kazanılacak veya kaybedlilecek ebedi hayatta insanın kazanacağı nimetleri, imkanları ve özellikleri bu aklımızla hayal etmek bile zor ve hattâ imkansızdır.

Bugün teknolojinin sağlayabildiği imkanlara, orada insan bir taleple veya emirle sahip olmaktadır.

Bu mazhariyetler, insan için dünyada kazanılması çok zor olan özelliklerdir.

Çünkü dünyada insanin vücudu taştan demirden değil, etten kemikten yaratıldığı için daima dağılmaya ve çürümeye müsaittir.

Ebedi hayata ait elbisenin özellikleri bu bilgi, akıl ve hayal gücümüzle tahmin edilemez. Bir kere dağılma, çürüme ve bozulma yoktur.

Bu vücut orada yâni ebedi hayatta; hassasiyet, tad, koku, ışık, lezzet, sevgi, aşk, muhabbet vb konularda, algılaması mümkün olduğu kadar çok geniş kapasiteli, noksan ve eksiği olmayan mükemmel bir hal alacaktır.


DÜNYA VE AHİRET İÇİN YARATILIŞIN FARKI


Şimdi dünya için yaratılış mi yoksa ahiret için yaratılış mi daha zordur?

Bir kere intizam ve muvazene sırrı ile yaratma konusunda Allah için zorluk söz konusu değildir. Nedir bu sır?

Meselâ, hassas bir terazinin iki gözüne aynı büyüklükte birer ceviz koyulsa, bir kıl nasıl ki koyulduğu kefeyi aşağı indirip, diğerini yukarı çıkarır.

Aynen öyle de; iki gözüne aynı büyüklükte iki güneş koyulsa, aynı kıl, aynı şekilde koyulduğu yeri aşağı ve diğerini yukarı çıkarır.

İki olay arasında zorluk olmayacaktır.

Demek ki dünyadaki yaratılış ile ebedi hayata uygun yaratılış karşılaştırılınca, yaratan Allah (CC) için aralarında bir fark yoktur.


Prof. Dr. Cahit Kurbanoğlu

 
Etiketler: KESİN, DAVET, 21,
Yorumlar
Haber Yazılımı