Yazı Detayı
10 Mayıs 2020 - Pazar 23:19
 
KORONALI GÜNLERDE” RAMAZANI ŞERİFİ” ASLINA UYGUN YAŞAMAK
Halil YOLDAŞ
 
 
 Korona virüsü nedeniyle evlerimize kapandığımız, Bu Rahmet ayında, Oruçlarımızı manevi açıdan biraz daha aslına uygun, gerçeğe yakın (Eline, diline,gözlerine ve diğer organlarını haramlara bulaştırmadan ) yaşamak nasip oluyor.
Ramazan orucu ile Yüce Allah (cc), bizlerin ihmal ettiğimiz manevi özelliklerimizi, yeniden kazan maya başlıyoruz.” Komşusu açken kendisi tok yatan bizden değildir.”Temel prensiplerimizi yeniden uygulamaya başladık. Evde kalarak komşularımız tanımaya başladık. Aynı sitede oturanlar, aynı apartmanda oturanlar, Aynı sokağı paylaşanlar birbirleri tanımaya başladı .( Bu adamda kim bizim apartmanda mı oturuyor, Bu genç bizim sokakta mı, Bu hanım efendi bizim komşumuz mu, ilk defa görüyorum. Bu çocuklar bizim komşunun çocuklarımı, yani yıllardır benim çocuklarım bunlarla mı oyun oynuyor. Hayret ne kadarda ihmal etmişim komşularımı, sokağımı, semtimi, mahallemi diyenlerin sayısı artınca yeniden kendimize geleceğiz inşallah) Kim maddi ve manevi açıdan fakir, ilgiye muhtaç, tanımaya başladı. Duyarlılıklarımız artı verdi elhamdülillah.
- Geçen yıllarda,” Yardım ediyorum!” diyerek Kameraların önünde, Kamyonlara yükledikleri Yardım paketlerini toplanan insanların üzerine atan sorumsuzları görmüyoruz Korona virüsü sayesinde.
- İftar yemeği veriyorum diyerek, hayır yapıyorum derken, kendi zengin arkadaşlarını, popüler kültürün temsilcilerini, Kuş sütü eksik iftar sofralarına davet ederek televizyon kameraları önünde arzı endam edilen gösterili iftarlar yok şimdilerde çok şükür.
- Arkadaş gurupları ile veya ailelerce iftar açmak için,  yüzlerce lokantalarda saatler öncesinden ayrılan Protokol masalarında hep birlikte “ŞEREFE” dercesine riya dolu iftar sofraları yok şimdi, korona virüsü sayesinde. Bu Ramazan ayında İhtiyaç sahiplerine geçen yıllara oranla Gösteriş yapmadan daha çok yardımlar yapıldığına şahit oluyoruz. 
-  Korona virüsü sayesinde, Camilerimizde okunan hatimleri şimdi evlerimizde okumaya, camilerimizde kıldığımız teravih namazlarını aslına uygun bir şekilde evlerimizde eşimiz ve çocuklarımızla kılarken, “ evlerimiz cennet bahçelerine dönüyor farkın damıyız”.
-Korona virisü sayesinde Televizyon ekranlarında her akşam haberlerde birbirlerine ağza alınmayacak ifadelerle sözüm ona birbirlerine cevap verme bahanesi ile cevap veren siyasiler yerine; Bizlere ahreti hatırlatan, bu dünyanın fani olduğu gerçeğini konuşan,  bu gün kaç kişi korna virüsünden ölmüş, diye kendisine ne zaman sıra geleceği gerçeğini düşündürmeye başlayan  haberler yer alıyor.
-Camilerde okunan hatimleri dinlemek yerine heceleyerek de olsa evimizde deki Cehiz sandıklarındaki veya camlı dolaplardaki  Mahzun  Kuran’ı Kerimlerle buluşmak, hazır camide reytingi yüksek, hamaset dolu vaaz dinleyerek  dini bilgi alıyorum avunması yerine,  İlmihal kitapları ile buluşmak, Peygamberimizin (sav) hayatını öğreten hadis kitapları ile buluşmak, Musibet olarak gördüğümüz korona virisünün bize ikramı gibi geliyor bana . Musibetlerden ibret almak, dersler çıkarmak Müslüman ın ferasetine göredir.  
-- Kıraathaneleri, Oyun salonları haline dönüştürdüğümüz günlerden beri,  gıybet, dedikodu ve yalanlarla süslenen mekanlar yerine;  evlerimizde eşimiz Çocuklarımız, anane ve babamız veya komşularımızla konuşma, tanışma ve geçmişimizle yüzleşme, Korona virüsü salgını sonrasına planlar kurma  gibi geleceğe ait programlar hayaller kurarak geçirmek,  ümit ve umut veren gelişmeler.
Şeytanın nefret ettiği, Meleklerin amel defterimize sevinerek sevaplar yazdığı faaliyetler değil mi? Bunları düşününce “Korona virüsü”  salgınını hayra çevirenleri tebrik etmek istiyorum.  
Gelin Allahın (cc) Rahmetinin sağnak, sağnak yağdığı bu Ramazan ayında,  manevi bereketi bin aydan daha hayırlı “KADİR GECESİ” ile taçlandıralım. Bunu layıkı ile başara bilirsek  “İKİ BAYRAMI” da birlikte kutlaya biliriz inşallah.( RAMAZAN BAYRAMI ve KORNA VİRÜSÜN den kurtulmak) 
Selam ve dua ile..       halil.yoldas@hotmail.com   
(10 mayıs 2020 )
 
Etiketler: KORONALI, GÜNLERDE”, RAMAZANI, ŞERİFİ”, ASLINA, UYGUN, YAŞAMAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı