Yazı Detayı
26 Haziran 2020 - Cuma 07:11
 
MÜSLÜMANLARI RAHAT BIRAKIN!
Eyüphan KAYA
mail.haber111@gmail.com
 
 
Ülkemizde iç sorunların bitmesine tahammül etmeyen bir takım zevat, FETÖ/PKK meselesi yüzünde onu bunu jurnallemeye çalışırken, yetmiyor bu defa Müslümanların etrafında dolaşıyorlar.
Nerede bir grup insan İslam’ı, imanı yaşamak ve yaşatmak için bir araya gelse gözetin altında tutuluyor. Çünkü onlara göre gençlik sev-geç olmalı, deist, ateist olmalı, suya sabuna dokunmamalı.
Çanakkale ruhu ile düşmandan arınan Anadolu’da öyle bir zulüm yaşandı ki laiklik adı altında ladini bir eğitimle bu toplumun manevi ruhunu, enerjisini aldılar/çaldılar.
İslam’ın gerçeği ilköğretimde çocuklarımıza öğretilmeyince vatandaş oradan buradan dinini öğrenmeye çalıştı, böyle bir durumda da ifrat veya tefritin yaşanmaması elde değil.
İslam adına öğretilen katıksız bir müfredatımız olmadığı için bir çok cemaat ve grubun İslam’a bakış açıları arasında nüans olması da normaldir.
28 Şubat post modern müdahalesi ile bu ülkeye verilen zulmü düşününce insanın aklı duruyor. Çıkardığı yasalarla çocuklarımız 12 yaşını doldurmadan Kur’an dersini almaları yasaktı ve bu yasak 14 yıl sürdü. Bu yasağı koyanlardan Allah razı olması, kaldıranların da ömrüne bereket versin. Bir Müslüman çocuğunu yasayla Kur’an’dan uzak tutmaktan daha büyük zulüm ne olabilir?
Birileri devlet erki adına bu halka yanlışta yapsa halk kendi ölçüleri içinde İslam’ı yaşamaya gayret edecek. Tarikatlar da, muhtelif cemaatle de varlığını sürdürecektir.
Bu yazımda yeni tanıştığım “Tevhit ve Sünnet Camiası” olarak kendini tanıtan bir hareketten bahsedeceğim.
2008 yılından bu yanı varlığını gösteren bu hareketin öncüsü Halis Bayıncık’tır, sanki bir marifet işliyorlarmış gibi hırt/pırt adamı ceza evine alıp bırakıyorlar. Geçek şu ki bir cemaatin, bir hareketin üzerine ne kadar gidilirse cemaat bireyleri arasında o kadar tesanüd artar, saflar sıklaşır.
Bu cemaatin dinamiklerinden bir kaçını dinleme fırsatım oldu, diyorlar ki insanımız abdest, namaz, oruçtan, hac ve zekattan haberdardır ama,
*Din nedir? bilmiyorlar,
*Tağut nedir bilmiyorlar,
*Bela’m nedir bilmiyorlar,
*İnsanı küfre götüren söz ve davranışları tanımıyorlar,
*Tevhit ve şirk kavramlarını terim olarak tanımıyorlar.
Bizler Müslümanlar olarak bunları insanlarımıza nasihat adı altında anlatmakla yükümlüyüz. Tebliğ görevini yapmak her müminin üzerinde farz değil mi?
Ayrıca biz tebliğ esnasında mevzu mevzuyu açınca devletin birçok siyasi ve sosyal kanunları İslam’a ters düşüyor, küfrün kanunlarıdır, demek durumunda kalıyoruz, birilerinin hoşuna gitmiyor diye bunu saklayabilir miyiz?
Faiz serbest,
Zina serbest,
Kumar serbest,
Raki içmek serbest,
İslam bunları yasakladığına göre bunların kanunen serbest olması küfür değil de nedir? Çünkü bizzat Kur’an-ı kerim bunları yasaklamıştır.
Bu belaların her biri halkımızın başına ayrı bir bela, kaynaklık yaptığı huzursuzluğu anlatmak için her birine birer yazı yazmak dahi yetmiyor.
Malumunuz laiklik dini değerlerin devlet işlerine kakışmamasıdır. Şimdi bir insan “Ben laikim” derse küfre gitmiyor mu? Bir mümin hayatın her aşamasında Allah’ın hesabını yapmakla yükümlü değil mi?
Solcular, “Allah işimize karışamaz”, Sağcılar ise “bazen karışır bazen karışmamalı” diyorsa, bir mümin bu tür düşüncelere taraf olabilir mi? taraf olursa küfre gitmez mi? iman bir bütündür, yarım iman, ama’lı iman diye bir iman var mı?
Atalarımız bu ülkeyi düşmandan kurtarıp, bize teslim etmiş biz de o şehit ve gazilerin torunları isek bu ülke bizimdir, Müslüman olarak yaşamak durumunda olduğumuz gibi, devletimizin de İslam’ı tanıması ilahi emirlere göre işlemesi zorunludur. İnancını kaybeden birilerinin eline fırsat geçmiş olabilir, ama sanki “bu diyar benden sorulur” dercesine, şu vatandaşa, bu vatandaşa sıkıntı verme hakları yoktur. Bir Müslüman evladının ayetle hadisle haşir neşir olması, sünneti seniye atmosferinde yaşamasından daha makul ne olabilir?
Doğrusu ben bunları Tevhit ve Sünnet Camiası çizgisinde Müslüman olarak yaşamayı tercih eden üç gençle yaptığım sohbetten duyunca kalben müsterih oldum.
Kendilerine tekfircilik üzerine bir soru sordum, dediler ki kişiyi tekfir etmiyoruz, ama İslam’ı kabul etmeyen, Kur’ana aykırı düşen hal ve davranışların kişiyi küfre götürdüğünü söylüyoruz.
Milli Eğitim Müfredatı değerlerimizi tanımıyor, çocuklarımızı okullara göndermekten korkuyoruz, demeleri konusunda da bir itirazda bulunamadım, çünkü haklılık payı yüksektir.
Dorusu hak ve özgürlük adına şiddete baş vurulmadığı müddetçe, asayişi bozucu bir davranışta bulunmadığı sürece, başkasına tehdit ve iftira atılmaması şartıyla insanımızın kendini ifade etme hakkı vardır/olmalıdır. İnsanlığın yüzkarası birileri meydanlarda utanç verici pankartlar eşliğinde yürüyüş yapabiliyorsa kim ne hakla müslümanın çalışmalarına gölge düşürebilir?
Devlet, bu etkinliklerin emniyetini sağlamakla yükümlüdür, engelleme gibi bir lüksü yoktur. Türkiye cumhuriyeti vatandaşları üzerinde hikaye yazmaya kimse kalkışmamalı. Şefkat ve merhamet duygularıyla, İslami bir vazife gereği İslam dünyasıyla, varsa şedid bir potansiyelimiz dünya zalimlerine karşı kullanmak lazım.
Maazallah FETÖ gibi dış dünya ile bağlantılı, İslam’ın adını kullandığı tespit edilen, bilinen bir örgüt varsa o tür hainlere nefes aldırmamak lazım, çünkü onların derdi din değil, dini kullanarak Müslümanların maneviyatından faydalanmak istiyorlar.
Onlar tehlikeli, onlar hain, onlar bu milletin düşmanları. Ama eğer tebliğ niyetiyle İslam’ın özü insanımıza anlatan birileri varsa bunlara da kolaylık sağlamak lazımdır diye düşünüyorum.
Gelelim manasını bilmekle yükümlü olduğumuz kavramlara;
Din, kişinin hayatında değer olarak kabul edilen, ona güre insanların cezalandırılıp, mükafatlandırıldığı normlar bütünüdür, bir Müslüman için Din İslam’ın prensipleridir, bir başkası için din kendine kabul ettiği değerlerdir. Onun için Yüce Allah Resulüne(sav) “sizin diniz size benim dinim bana de” demiş.
Tağut, “buralarda ancak benim hükmüm geçer” diyen bir tağuttur, sizteme de tağuti sistem denir. Ülkemizde tağut yok ama tağuti sistem vardır.
Birçok insan eline fırsat geçinde bu yanlışa düştüğünü biliyoruz Yüce Allah “muhakkak ki insan kendini birçok açıdan güçlü his edince tuğyan ediyor” demektedir.
Belam, Tağut düzenine yağcılık yapan din adamıdır, tağut düzeninde yaşamak durumunda kalmak ayrıdır, tağut düzeni insanlara hoş göstermek ayrıdır. Bir az düşününce küfür sistemlerini insana kabul ettirmeye çalışan bela’mların etrafımızdaki varlığı hemen hissediliyor maalesef.
Maalesef, insanımız söz ve davranışları ile günde bir çok defa küfre gidiyor haberi yok.
Tevhit, Allahın varlığına ve birliğine inanmak ve onun emirlerine amade olarak yaşamaktır tevhit.
Bütün bunları ve daha fazlasını bu gençlerden duyunca onları eleştirmek için bir bahane bulamadım.
Selam ve dua ile sohbetimize son verdik. Dolayısıyla diyorum ki Müslümanları rahatsız etmeyin, İslam’dan insana zarar gelmez, bu toplumun İslami değerleri tanımaları ve ona göre yaşamaları kadar normal ne olabilir?
Selam ve selametle kalın
Zulmü çöpe atın adaleti alın
İlim irfan ile hikmete dalın
Yine ders başladı şu zili çalın.
Ders almak dileğiyle.

Eyüphan KAYA 
 
Etiketler: MÜSLÜMANLARI, RAHAT, BIRAKIN!,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
01 Temmuz 2020
Reis 55 Saniyede Tarih Yazdı
29 Haziran 2020
Matiz Kimin idolü acaba?
28 Haziran 2020
Hoş Geldiniz Saygın Valim
14 Haziran 2020
Zina Fiili İşlemek İhanettir
11 Haziran 2020
Hala Model BM Meclisini Kuramadık
09 Haziran 2020
Başkanlık Sistemi Yarım İşliyor!
03 Haziran 2020
Din, Diyanet ve Diyanet Reis’i
01 Haziran 2020
Üçüncü Kalite Gavur mu Olduk?
26 Mayıs 2020
Eksisiyle Artısıyla Ramazan Pişkin bizimdir
22 Mayıs 2020
Uluslararası Kudüs Konferansından notlar
21 Mayıs 2020
Gelişi de hoş, gidişi de hoş Ramazan
21 Mayıs 2020
HAYIRLI OLSUN SAYIN VALİM
17 Mayıs 2020
HZ.OSMAN VE HİLAFET
14 Mayıs 2020
Sorunun Etrafında Dönerseniz Dengeniz Bozulur
13 Mayıs 2020
KÖY AKADEMİLERİNİ AÇIN ARKADAŞ!
11 Mayıs 2020
KARAR GAZETESİNE YAKIŞMADI!
10 Mayıs 2020
KAYA: AİLESİZ VATAN İÇİ ÇÜRÜK CEVİZE BENZER.
10 Mayıs 2020
KUR’ANI KERİM’DEN ÖĞÜTLER DEVAM EDİYOR
08 Mayıs 2020
KUR’AN-I KERİM’DEN ÖĞÜTLER
06 Mayıs 2020
Macaristan Parlamentosunu Tebrik Ediyorum
04 Mayıs 2020
BAĞLAR KIZILAY'DAN HABER VAR.
03 Mayıs 2020
VEY VALİYO,VEY VALİYO!
03 Mayıs 2020
Yılın Hutbesi İlan Ediyorum
30 Nisan 2020
İstanbul Sözleşmesi ile Dünyaya Zulüm Ediyor!
29 Nisan 2020
Namuslu Vatandaşın Namuslu Devleti Olur!
27 Nisan 2020
İMDAT REİS’İM, NAMUS ELDEN GİDİYOR!
27 Nisan 2020
Güneydoğu Bölge Başkanı: Ülkemize, Ailemize, Diyanet Reis’imize sahip çıkalım dedi.
25 Nisan 2020
Bu Ne Perhiz, Bu Ne Lahana Turşusu!
24 Nisan 2020
Hz. OSMAN(r.a) KİMDİR?
22 Nisan 2020
HER GÜNÜ HAYIR, HER GÜNÜ FIRSAT
21 Nisan 2020
Dualarla Açılan Meclisi Arıyorum!
17 Nisan 2020
İstanbul Sözleşmesi Erkeği Rezil ediyor!
16 Nisan 2020
Ey Müminler Fırsat Ayı Ramazan Geliyor
12 Nisan 2020
Üsve-i Heseniyi Kaybettik!
09 Nisan 2020
MESK BÖLGE BAŞKANI KAYA: BİZ İMAMLARIMIZDAN RAZIYIZ ALLAH DA ONLARDAN RAZI OLSUN HER FIRSATTA DİN GÖREVLİLERİMİZE SALDIRIYORLAR
25 Mart 2020
Şimdi İman Etme Zamanı!
25 Mart 2020
DÜNYAYA HUZUR GELECEK
21 Mart 2020
Bir Gün Aniden Gitmek var!
18 Mart 2020
Corona Virüs bir musibettir
16 Mart 2020
Ne Mutlu Müslüman Olana
16 Mart 2020
Vatandaşımı Yardıma Muhtaç Etme, Ey Devlet!
16 Mart 2020
İSTİKLAM MARŞININ TAMAMI BİZİMDİR
12 Mart 2020
Diyarbakır’da Muhtar Saati
09 Mart 2020
Mele Mustafa Adına Yakışır Bir Mücadele Verdi
08 Mart 2020
Bir Gencimiz Daha Vefat Etti
08 Mart 2020
Halifelik, 3 Mart 1924 tarihinde kaldırıldı
03 Mart 2020
Namussuzluk kabul edilebilir mi?
01 Mart 2020
ELİNİ EMEKLİDEN ÇEK SÖZCÜ!
29 Şubat 2020
Kaya: 28 Şubat İslam’a karşı yapılan bir darbedir.
28 Şubat 2020
Kaya:Darbelerin yegane kaynağı 1924 Anayasasıdır, dedi.
27 Şubat 2020
KAFALARINI KOPARIN!
27 Şubat 2020
EMEKLİYE DOKUNMAYIN, YANARSINIZ!
24 Şubat 2020
Obudsman:Dilekçe Verin, Beyler! Dedi.
20 Şubat 2020
Ombudsman, Milletin Adamıdır
17 Şubat 2020
İnsanı Önemse, Mutlu ol!
13 Şubat 2020
TBMM’yi Göreve Davet Ediyorum!
08 Şubat 2020
BAŞDANIŞMANLARIN DİYARBAKIR ÇIKARMASI
05 Şubat 2020
Ak Parti Genel Merkezine Sesleniyorum!
02 Şubat 2020
YÜCE ALLAH'IN İNSANLIĞA SON UYARISI
29 Ocak 2020
ABD+İSRAİL FİLİSTİN’TEN KÜÇÜKTÜR
28 Ocak 2020
Zelzele ve Hikmeti
27 Ocak 2020
Mutlu Yuva Derneği Faaliyetlerini Paylaştı.
25 Ocak 2020
Emeklileri Eve Hapsetmeyin!
19 Ocak 2020
Hepimiz Birer Birol Şahin Olmalıyız
18 Ocak 2020
HAYDİ SİYASET AKADEMİSİNE
16 Ocak 2020
YENİ SİSTEM/DEVLETTEN BEKLENTİLERİM (ikinci makale)
15 Ocak 2020
YENİ SİSTEM/DEVLETTEN BEKLENTİLERİM
07 Ocak 2020
DDA’YA YAKIŞIYOR MU?
07 Ocak 2020
Başkan vekilimiz Güzeloğlu’nu tebrik ediyorum
05 Ocak 2020
ALLAH SÖYLETİYOR ARKADAŞ
31 Aralık 2019
ETRAFINIZDA KİMLER VAR REİS ’İM
30 Aralık 2019
Roboski(Uludere) Cinayeti Unutulamaz!
27 Aralık 2019
KUR'AN'DAKİ “ON EMİR” İÇİN BAŞÜSTÜNE DİYORUM
24 Aralık 2019
İslam Dünyası Selamlaşıyor
24 Aralık 2019
BARIŞI YENİDEN KONUŞMAK
18 Aralık 2019
VATAN PARTİSİYMİŞ, HAYDİ ORDAN!
14 Aralık 2019
Olmadı Bakan bey, Olmadı!
10 Aralık 2019
DİYARBAKIR STÖ’LERİ FİKİR ÜRETİYOR.
08 Aralık 2019
DİYARBAKIR STK’LARI: “İSTANBUL SÖZLEŞMESİ FESH EDİLMELİDİR” DEDİ.
06 Aralık 2019
VALİ GÜZELOĞLU BU ŞEHRE LAZIM
17 Kasım 2019
ARA TATİLİMİZ HAYIRLI OLSUN.
14 Kasım 2019
Hayatımızın Sigortası; İhtiyarlar
10 Kasım 2019
Ruhu Kürt, Yaşam Dili Türk Olmak
30 Ekim 2019
Cumhuriyet Bayramı Milli midir?
22 Ekim 2019
Şimdi Dua Zamanı
19 Ekim 2019
Çanakkale içinde vurdular beni
15 Ekim 2019
Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’a soruyorum!
02 Ekim 2019
17.BAKANLIĞI İSTİYORUM
29 Eylül 2019
Devlet Bahçeli’ye Sesleniyorum
10 Eylül 2019
YENİ BİR YIL, YENİ BİR FISAT
24 Ağustos 2019
MALAZGİRT ZAFERİNDEN BEKLENTİM VAR!
27 Temmuz 2019
KADEM ANADOLU KADININI TANIYOR MU ?
24 Haziran 2019
REİS ’İN BİLMESİ LAZIM!
23 Haziran 2019
BM KALKINMA MECLİSLERİ
21 Haziran 2019
AH ŞU İSTANBUL SEÇİMLERİ
13 Haziran 2019
SİVİL TolTOPLUM VE BİREY
08 Haziran 2019
Sitemizin Editörü Kürt Yazar, İnsan Hakları Aktivisti Eyüphan Kaya İle 23 Haziran İstanbul seçimi üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi.
02 Haziran 2019
BİR BAYRAM İSTİYORUM
26 Mart 2019
Yeni Zelanda Dünyaya İnsanlık dersi verdi
16 Mart 2019
ELDE NE KALDI?
12 Mart 2019
SAKIN HA!
11 Mart 2019
DÜŞMAN AİLEMİZE GÖZ DİKMİŞ!
08 Mart 2019
REİS ’İM BU ŞEHRE SAHİP ÇIK!
04 Mart 2019
HAYATIN ODAĞI KADINDIR
27 Şubat 2019
Nice Sisiler geldi geçti!
14 Şubat 2019
EVLİLER GÜNÜ NİYE YOK?
05 Şubat 2019
SUR SAKİNLERİNDEN HELALLİK DİLİYORUM
Haber Yazılımı