Yazı Detayı
14 Mart 2019 - Perşembe 10:09
 
Sağlık Beslenmede Önemsenmeyenler!!!
Dr. Mustafa SAYGIN
mail.haber111@gmail.com
 
 

Sevgili dostlar buraya kadar yazılarımda sağlıklı beslenme ve stresle ile ilgili bilgiler paylaştım. Antioksidan tüketimi, esansiyel amino asitler ve yağ asitlerinin tüketimi…

Birde hiç girmediğimiz vücudumuzun mikro yardımcıları var. Biraz da bunlardan bahsetmek istiyorum. Vücudumuzda meydana gelen birçok fizyolojik olayın yapıtaşları olarak rol alanmineral ve elementlere günlük ihtiyacımız bulunuyor. Eksikliği ya da fazlalığı çok değişik sonuçlara neden olabilir.

 

Kalsiyum

Fonksiyonu; Kemik-diş oluşumu, kan pıhtılaşması, sinir iletimi, kas kasılması ve burada sayamayacağımız birçok fonksiyon için vazgeçilmezdir.

Sodyum

Sistemik (tüm vücudu etkileyen) bir elektrolittir. Sinir fonksiyonu ve vücut sıvı seviyelerini düzenlemek için önemlidir.

Potasyum

Sistemik bir elektrolittir. Potasyum böbreklerimiz tarafından atılamaz ve kanda birikirse kalbin çalışmasını durdurabilir, nöronların çalışmasını baskılar

Klorid

Mide asidi üretmek için anahtar molekül. Moleküllerin hücreler arasında taşınmasında önemlidir ve sinirlerin düzgün çalışması için hayati önem taşır.

Magnezyum

ATP'yi işler; kemikler ve uygun kas hareketlerinin yönetimi için gereklidir. Yüzlerce enzim düzgün çalışması için magnezyum kullanır.

Fosfat

DNA'nın yapısı için önemlidir, hücrenin zarının bileşeni olan enerjinin taşıyıcısı (ATP) kemiklerin güçlendirilmesine yardımcı olur.

Demir

Hemoglobin, myoglobin gibi oksijen taşıyıcılarının yapısında, Sitokromlarda görev alır.Demir yokluğunda hayat birkaç sn içinde sona ermektedir.

 

Manganez

Manganez enzim fonksiyonlarında bir kofaktör olarak rol alır.

Bakır

Birçok enzimin bileşeni olarak rol alır.

Vücuttaki önemli Eser (iz) elementler

İyot

Troid hormonu (Tiroksin ve triiodotroinin) üretilmesinde gereklidir.

Selenyum

Antioksidan enzimler için temel kofaktör olarak görev yapar (Glutatyon peroksidaz enzimi).

Molibden

Ürik asit oluşumunda, karbonhidrat metabolizmasında ve sülfit detoksifikasyonunda hayati bir rolü vardır.

Çinko

Birçok enzimin integral bölümünü oluşturur. Üreme organlarının büyümesi için önemlidir. Gen ekspresyonu ve sinir ve bağışıklık sistemlerinin düzenlenmesinde de önemlidir.

Flor

Dişleri güçlendirmez ancak bilinmeyen bir yoldan çürümeyi önler.Florun diş minelerindeki hidroksiapatit kristalleri içinde bulunduğu ve diş çürümelerine neden olan bakteri enzimlerinin aktivasyonu için gerekli birçok eser elementle birleştiği kabul edilmektedir.

Soru ve istekleriniz için;

saglikveuyku@gmail.com adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

Doç. Dr. Mustafa SAYGIN

Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi

Temel Tıp Bilimleri Bölümü,

Fizyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı, Isparta, Türkiye.

 
Etiketler: Sağlık, Beslenmede, Önemsenmeyenler!!!,
Yorumlar
Haber Yazılımı