Yazı Detayı
21 Mayıs 2020 - Perşembe 00:33
 
SÖMÜRGE GÜNLERİNE ÖZLEM Mİ DUYUYORSUNUZ?
Salih ARIKAN
 
 

Akşam Ezanı.
İslâm diyarı oldugumuzun şiarı.
Yanık bir ses...
Allah'u Ekber, Allah'a Ekber.

Anadolu birçok medeniyetin beşiği olmuş. Farklılıklar her zaman zenginliğimiz olmuş. Ülkemiz’de bulunan yabancılar çocuklarına ramazanda ulu orta yiyip içmemelerini öğretirler. Kim olursa olsun. Çocuklarına akşam ezanında evde ol denir.

Akşam ezanı bir ölçüdür. Çok şeyler söylenebilir. Ama kışkırtıcı ayrıştırıcı sözler daha çok bu ülkede kargaşa ve kavganın artmasına yol açar. Oyuna gelmeyelim, gaza hiç gelmeyelim. Kutsallarımıza yapılan saldırılar bizi incitiyor. Ezanın frekansına girip bu ülkenin değerlerinden ayrı olan bir marşın çalınması çok kışkırtıcı art niyetli bir girişimdir.

Kendilerini bu ülkeyi yönetmeye aday olarak gören siyasetçilerinde bunu zil takıp oynayıp paylaşmaları dahada kışkırtıcı. Siz önce bu ülke ve değerleriyle barışık olun.

Ezanın marşla kesilmesi tarihinize yeni bir kara sayfanın daha eklenmesi anlamına gelir. Önceki sayfaları şöyle bir getirirsek sizin içinde hoş bir tablo olmaz. Ezanın Kuranın ve Salavatların Türkçeleştirilmesi ve zorla bu ülkeye kabul ettirilmeye çalışılması kara sayfalardandır. Ahır yapılan, satılan, parti binası yapılan camiler bu kara sayfalardandır.

İşgal yıllarında bile Ezan okunan Ayasofya’nın müzeye çevrilerek Fatih'in vasiyetnamesinin yok sayılması acı hatıralardandır.

Çalınan bu yabancı çavbella yasaklanan Türk müziğini hatırlatmıştır. Yoksa yine Türk’e dair her şeyi yasaklayıp çavbella dediğiniz sömürge aydını günlerinize özlem mi duyuyorsunuz. Kara sayfalarınızı sileceğinize yenilerini ekleyerek kendinizi yeni nesillere de tanıtmış oldunuz.
İnşallah bu kara sayfalarınız ve sömürge şarkılarınız uyanışımıza vesile olur. Fikri takip yapılsın. Ve çavbella’yı çalanlar övenler cezalandırılsın.

Salih Arıkan

 
Etiketler: SÖMÜRGE, GÜNLERİNE, ÖZLEM, Mİ, DUYUYORSUNUZ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı