Yazı Detayı
10 Şubat 2020 - Pazartesi 09:08
 
SULTANLIĞIMIZIN FARKINA VARMALIYIZ!
NESİBE TÜKEL
admin
 
 
İşte bu sabah yine uyandım. Sultan Parkında bülbüller, serçeler koro halinde veya solo şakıyorlar. Ben de gece vücudumdan ayrılan ruhuma tekrar kavuştuğumu düşündüm. Ellerimi, ayaklarımı yine kullanıyorum. Gözlerim görüyor, kulaklarım duyuyor. Nefes alıyorum. Ellerim her şeyi hissedip algılıyor. Bütün organlarım yine tam ve sağlam elhamdülillah. Benim de şükretmem, şakımam gerekmez mi, diye düşündüm!
 
Yıllar önce bir belgeselde, kulaklarındaki ciddi bir eksiklik sebebiyle hiç ses duyamayan bir üniversiteli kızın ameliyatını seyretmiştim. Bir kubbe gibi olan ameliyathanenin üstünden başka doktorlar da bu yeni uygulamayı seyrediyordu. Galiba iç kulağa, teşekkül etmeyen çekiç, örs, özengi kemiği yerine bir yeni cihaz yerleştirip beyinle ilişkisini sağlamışlardı.
 
Kızcağız, kulağına monte edilen cihaz açılıp da ilk sesi duyunca gözlerinden yaşlar akarak bağırmaya başladı! Kendi diliyle adeta haykırıyor, feryad-ı figan ediyordu. İlk defa ses duyuyordu! Çok ama pek çok heyecanlanmıştı. Adeta ayakları yerden kesilmişçesine,  işi o kadar ileriye götürdü ki başına bağlı bazı tel ve boru gibi şeyleri kopardı, bağırarak dans eder gibi bir halde dönmeye başladı. Bütün seyredenler de onunla birlikte ağlıyordu.
Ben de odanın ortasına fırlayıp bağırarak ağlamaya başladım. Evdekiler şaşırdı. Korktular. “Yahu ben 50–55 yıldır sesleri bütün incelikleriyle duyuyorum, neden heyecanlanmadım şimdiye kadar…”  diye ağlamaya başlamıştım. Sesleri duymanın lezzetini hiç o kadar anlamamıştım. Demek bu nimetin farkına varmamışım, diye kendimden utandım.
 
Sonra bir zaman Kuyualan Mahallesindeki evimin bulunduğu apartmana girince merdiven lambasını yakmadan 4.kattaki dairemize karanlıkta çıkmayı denedim. Görmenin ve ışığın nimetini daha iyi idrak etmek için defalarca yaptım bunu. Ta ki bir defasında başımı bir yere çarpıp yaralanınca bıraktım bu fiili empati seanslarını. İnanın, bu garip halimin gözümün nimetiyetini daha iyi anlamama çok katkısı oldu.
 
Bir sefer de Buca Kabristanına bir arkadaşımın vefat eden annesinin defni için gittiğimde, çamurda düşüp sağ el bileğimi kırmıştım. Çok uzun süre elimi kullanamadım. Lastikli pantolon bile yaptırdım. Çünkü normalini kendi başıma giyemiyordum. Yemekte, su içmekte sol elimi kullanamadığım için çok zorlandım. Yazı yazamamak beni adeta çıldırtıyordu. Elimi bile yıkamak ancak başkasının yardımıyla mümkün oluyordu. Bu arada eski oturduğum mahallede karşımızda kolları olmayan, elleri omuzunda bir kızı ağlayarak hatırladım, uzun süre kurtulamadım onu düşünmekten.. Acaba o nasıl yaşıyor deyip sık sık gözyaşlarıyla ellerimi kollarımı sevip halime şükrettim.
Bediüzzaman hazretleri bu tarz düşünmeyi, “Nimetten, in’ama geçmek; mün’im-i hakikiye ulaşmak” gibi bir formülle anlatır. Nimetlerle muhatap olurken, yerken, içerken “Zikir, Fikir, Şükür”   üçlüsünü nazarımıza verir. Ben evimdeki yemek masasında bunu küçük bir levhacık olarak bulundururum! Yakınlarımın kızmasına, beni hafife almalarına rağmen istikrarla bu levhayı okur, gereğini yapmaya çalışırım.
 
İşte bugün yine kahvaltıyı ben hazırladım. Bu levhayı gayr-i ihtiyari okuyunca dikkat kesildim. İşte kızarmış ekmek mis gibi kokuyordu. Buğdayı, onun kolayca tozlaşmasın, arıların bu safhadaki vazifelerini, havadaki gaz miktarlarının hassasiyetle korunmasını, planktonlardan taa yağmur ormanlarına, bizim ve hayvanların atığı zehirli gaz olan karbondioksiti bitkilerin fotosentezde ana madde olarak kullanıp bize oksijen sunduğuna kadar zihnimden geçirdim. Hatta hanımıma yavaş yavaş anlatmaya çalıştım, dile getirdim. Alçak ve yüksek basınç merkezleriyle hava akımlarını meydana getiren Rabbime şükrettim. Yoksa o tozlaşma olamayacak, ekmek yiyemeyecektik. Ateş de aklımdan geçti. Suyla hamurun oluşması ve bakteri ordularının ölerek mayalanmayı sağlaması da elbette unutulamazdı.
Şu karşımda duran peynir için inek, koyun denen canlı fabrikaları yaratan Rabbimi düşününce çok daha heyecanlandım. Kendimin SULTAN olduğunu yine anladım. Benim için bu hayvanlara otu ete çevirten; kanla fışkı ortasından ab-ı hayat gibi o tertemiz sütü çıkaran Rezzak’ıma birkaç damla gözyaşıyla ta kalbimin derinliklerinden şükrettim. Hele kolordular halinde, gözle görülmeyen, maya diye geçiştirilen bakterilerin benim için hayatlarını ortaya koyup, ölüp, peyniri oluşturmada vazife yapışı, beni daha da sarstı. Yeminle, peynirin lezzeti arttı. 
 
Ağacın bütün unsurlarının meyvesi için çalışması gibi; Kâinattaki bütün varlıkların, sanki benim için çalıştığını daha iyi anladım, hatırladım. Şarklılar bile 7–8 çocuk sahibi olmayla kifayet ederken, zeytinin binlerce yavrusunun sadece neslini devam ettirmek için olamayacağını idrak ettim. Hele içindeki yağı, ağaç hiç kullanmadığından o harika zeytinyağına biraz da kekik atıp öyle bandım ki kendimi cennetlerde hissedip, bizzat benim Sultanlığıma lütfedildiğini fark ettim.
 
Ya bal, damla damla toplanışı, çiçeklerin ultra viyola ışık yayıp sadece arılarda olan bu ışığı algılayıcı göz hücreleriyle kolayca onlara ulaşmalarını, yavruları olan  kurtçukları her gün 1 100 defa beslemelerine rağmen, açıkça kovanları balla doldurup zehirli böcek olarak hizmetimizde görevlendirilmesi beni çok etkiledi.  Bu sebeple bilhassa köyde pek çok arının rahatsız edercesine etrafımızda olmasına rağmen, onlara vazifeli askerler olarak bakar asla zarar vermem.
 
Tereyağı, kızarmış ekmekte bir ayrı rayiha yayınca zihnim bu sefer ona yöneldi. Bu da yeryüzüne sultan olarak gönderilen bana göre yaratılmıştı sanki. Anne göğüslerinden yavrulara da inanılması zor bir mucize olarak gönderildiği halde sütün, sathi nazarlarda 2-3 liralık bir sıvı olarak görülmesinden utandım. Büyük bir lezzetle tereyağlı ekmeğin ağzımdaki lezzetini, imanla daha da artırarak gezdirmeye devam ettim. Çayı içtiğim, Manisa Bardağı dediğimiz o çay bardağının camdan oluşu bize ayrı bir lezzet kazandırıyordu. Hatta kayınvalidemin yanına Seferihisar’a bile o bardaklardan birkaç tane götürmüştük. Oralarda da ancak onlarla lezzetli çaylar içeriz. Fakat adi gördüğümüz kumdan camın teşekkül ettirilişi idrakime yansıyınca vallahi camdan da büyük lezzet almama vesile olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.
Sultanlığım, insan olarak hepimizin sultanlığı, kalp ve ruhumda iyice belirgin hale geldi. Domatesi, salatalığı ve diğerlerini anlatmak uzun sürer, sizi sıkabilirim. Ama bütün bunlardaki gıda unsurları, vitaminler, mineraller, protein, karbonhidrat vb isimlerle yâd edilen maddeler asla es geçilemeyecek kadar önemli. Herkes onların kıymet ve fonksiyonlarını elbet bilir, bilmesi lazım. Bu şuursuz varlıklar bizleri, ihtiyaçlarımızı, bu kadar ince şeyleri düşünülebilir mi? Düşünse, yapabilir mi? Yapsa bu maddeleri bütün dünyadan toplayabilir mi, bulundurabilir mi?
 
Ne kadar kıymetli bir sultanmışım, sultan edilmişim, şaştım bu lütfa! İçimin derinliklerinden, ruh u cânımla bismillah diyerek, farkındalığımı ilan edip bütün bunlarla öyle muhatap oldum. Bunları hatırlayıp tefekkür ederek kulluğumu gerçekleştirmeye çalıştım. Lezzetlerimi artırdım. Vallahi kendimi cennetlerde hissettim. Ve bunun fıtri tezahürü olarak Rezzak-ı Hakikiye şükrettim.
 
Tost makineme, elektriğe, demire, suya, çaya, bunları algılayan ağzıma, dilime, çiğnemem için çenemden çıkarılan o dişlerime, tükürük bezlerime, midemdeki uygun asitlere, burnuma, ellerime, parmaklarıma bir başka türlü baktım artık. Kanıma geçen gıdalar, hücrelerime kadar kolayca taşınması, onlardan istifade etmem için kâinatın önüme sofra olarak mucizane serilmesine nasıl şükredilir diye telaşa düştüm. Fakat 24 saatten bir saatini ayırdığım namaz ve “ZİKİR, FİKİR, ŞÜKÜR” formülü beni hemen rahatlattı. Hatta bu manaların modern anlamda kulluk olduğunu tam anlamıyla idrak ettim, diyebilirim..
 
"Ey bizi nimetleriyle perverde eden sultanımız! Bize gösterdiğin nümunelerin ve gölgelerin asıllarını, menba'larını göster. Ve bizi makarr-ı saltanatına celbet. Bizi bu çöllerde mahvettirme. Bizi huzuruna al. Bize merhamet et. Burada bize tattırdığın leziz nimetlerini orada yedir. Bizi zeval ve teb'îd ile tazib etme. Sana müştak ve müteşekkir şu muti raiyetini başı boş bırakıp i'dam etme." (Sözler, 86 )
 
Halil KÖPRÜCÜOĞLU 
 
Etiketler: SULTANLIĞIMIZIN, FARKINA, VARMALIYIZ!,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
23 Haziran 2020
ASLINDA LÂYIK OLDUĞUNUZ HEP KAĞIT BARDAKTIR..."
15 Haziran 2020
" NAZAR "
10 Haziran 2020
TÜRKİYE İLAHİYATÇILAR BİRLİĞİNDEN MÜTHİŞ SIRADIŞI BİR YAZI...
03 Haziran 2020
AMERİKA’NIN İSLÂM’I TANIMASI GEREKİR, ÇÜNKÜ...
31 Mayıs 2020
DÜŞMANIMIN DÜŞMANI, DOSTUMDUR
23 Mayıs 2020
"BABA" DİYE SESLENEBİLMEK NE KIYMETLİYMİŞ
20 Mayıs 2020
KOCA KUDÜS ’TE BİR ONBAŞI HASAN.
18 Mayıs 2020
ÇANAKKALE RUHU' NA NİYET.
12 Mayıs 2020
İNSAN SEVGİSİ İLE DOLU, ŞEFKAT VE SABIRLA YAPILAN KUTSAL VE ÇOK ONURLU BİR MESLEK: HEMŞİRELİK.
09 Mayıs 2020
SENSİZ GEÇEN ANNELER GÜNÜN KUTLU OLSUN.
22 Nisan 2020
BİR DOKTORUN KORONA GÜNLÜĞÜ
12 Nisan 2020
EVİNDE KAL. KİTAP OKU!!!
18 Mart 2020
BEŞ PARMAK DAĞLARINDA BİR TANK.
08 Mart 2020
KADIN TOPLUMUN MİMARIDIR.
08 Mart 2020
YÜZBAŞIM! CAYIR CAYIR YANIYORSUN; ATLA!!!
29 Şubat 2020
VATAN SİZE MÜTEŞEKKİRDİR 6
27 Şubat 2020
VATAN SİZE MÜTEŞEKKİRDİR -5-
24 Şubat 2020
Şehit olacaksak bu şerefsizlerin kurşunuyla değil, Türk Hava Kuvvetleri’nin bombalarıyla şehit olalım. Vurun bizi!!!
20 Şubat 2020
VATAN SİZE MÜTEŞEKKİRDİR (3)
19 Şubat 2020
VATAN SİZE MÜTEŞEKKİRDİR. (2)
16 Şubat 2020
VATAN SİZE MÜTEŞEKKİRDİR. (1)
11 Şubat 2020
SİZİ, ALLAH İÇİN ÇOK SEVİYORUZ, ASİL İNSANLAR
04 Şubat 2020
ADAM OLMAK HER İNSANIN OLACAĞI BİR ZANAAT DEĞİLDİR.
31 Ocak 2020
KARDEŞ KANAL, KANAL TOKAT.
29 Ocak 2020
DEPREM SÜRECİNDE SOSYAL MEDYA
27 Ocak 2020
İŞTE TÜRKİYE BU
25 Ocak 2020
İNSANLARI BALTADAN ÇOK DAHA, KÖTÜ SÖZLER DE DEVİREBİLİR.
23 Ocak 2020
ŞEFKAT ATKISI.
20 Ocak 2020
RABBİM, MİLLETİMİZE VE DEVLETİMİZE O KARANLIK GÜNLERİ BİR DAHA GÖSTERMESİN!” -2-
14 Ocak 2020
O’NA O GÜZEL İSİMLER İLE DUA EDİN.
11 Ocak 2020
SAHİP OLDUKLARIMIZIN KIYMETİNİ BİLELİM.
09 Ocak 2020
RABBİM, MİLLETİMİZE VE DEVLETİMİZE O KARANLIK GÜNLERİ BİR DAHA GÖSTERMESİN!” -1-
06 Ocak 2020
YENİ BİR HAFTAYA TEBESSÜM İLE BAŞLAMAYA NE DERSİNİZ?
01 Ocak 2020
NEDEN KÖPEKLER İNSANLARDAN DAHA AZ YAŞAR?
28 Aralık 2019
EYVAH TÜRKLER GELİYOR!!!
26 Aralık 2019
NERDESİN ANNE?
25 Aralık 2019
BAYRAĞIMIZ ALTINDA
19 Aralık 2019
HARCANAN KADINLARIMIZ... HARCADIĞIMIZ KADINLARIMIZ!!!
19 Aralık 2019
KARŞILIK BEKLEMEDEN...
10 Aralık 2019
ÇOCUKLUĞUMUZUN DÜŞLERİ.
05 Aralık 2019
BİRAZ DA DEVRELERİNİZ YANSIN. NE DERSİNİZ?
04 Aralık 2019
HAYALLER ENGELSİZDİR. HİÇ KİMSE GERİDE KALMASIN.
30 Kasım 2019
BİRAZ DA TEBESSÜM.
24 Kasım 2019
12 EYLÜL TORTUSU 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ..
21 Kasım 2019
BU ADAMA HADDİNİ BİLDİRİN!!!
18 Kasım 2019
SABIRLA, "İNTİHAR ETMEYİ DÜŞÜNÜYORDUK!" OKUYUN.
16 Kasım 2019
ÖLÜMÜ DE HAYATI KADAR SESSİZ OLDU ...
09 Kasım 2019
ÇOCUK ASKER.
03 Kasım 2019
UĞRUNA SAVAŞTIĞIMIZ DEĞERLERİ İHMÂL EDEREK ZAFER KAZANMANIN HİÇBİR ANLAMI YOKTUR.
01 Kasım 2019
ŞEREFSİZLERE KARŞI BAĞIŞIKLIK KAZANDIK.
29 Ekim 2019
GELİNİZ ÖLDÜRÜNÜZ!!!
26 Ekim 2019
TÜRK BEKLEBENDİR!!! (Prof. Dr. Tufan Gündüz)
23 Ekim 2019
BİZDE NE KINALI KUZULAR NEDE MEMEDLER BİTER
19 Ekim 2019
İTİNA İLE BALANS AYARI YAPILIR.
16 Ekim 2019
ASLAN YATTIĞI YERDEN KALKMIŞTIR ARTIK. VE O ASLAN TÜRKİYE ’DİR!!!
10 Ekim 2019
ASLA BİR TÜRKÜ TEHDİT ETME...
10 Ekim 2019
KARDEŞ KAL TÜRKİYE!!! DUALARA DEVAM ET ANNE!!!!.
05 Ekim 2019
AH EDER YÜREĞİM.
02 Ekim 2019
YERLİ VE MİLLİ YOUTUBER’LAR(!) NEREDE???
01 Ekim 2019
1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü Mesajı
30 Eylül 2019
YAZARIMIZA BİR ÖDÜL DAHA..
26 Eylül 2019
PKK ANNELERİN AYAKLARI ALTINDA KALACAK.
26 Eylül 2019
BİR DAHA SÖYLE!!!
23 Eylül 2019
FİLLER NEREDE?
21 Eylül 2019
TERÖR VE YANDAŞLARINA ANNE TOKATI
31 Ağustos 2019
UNUTMAYIN!!! TAVİZ BİR SONRAKİ TAVİZLERİ DE BERABERİNDE GETİRİR.
27 Ağustos 2019
BİZ GELDİK DEDECİĞİM.
19 Temmuz 2019
YAZARIMIZA BİR ÖDÜL DAHA...
16 Temmuz 2019
SOSYAL KÜLTÜREL YARDIM VE DAYANIŞMANIN YENİDEN HAYAT BULDUĞU STK 'LAR
08 Temmuz 2019
BİR ÜLKENİN İŞGAL ÇALIŞMASI 15 TEMMUZ
13 Haziran 2019
SOSYAL MEDYA OPERASYONU/4
29 Mayıs 2019
İSTANBUL; SADE BİR SEMTİNİ SEVMEK BİLE BİR ÖMRE DEĞER.
25 Mayıs 2019
DOĞU VE GÜNEY DOĞU ANADOLU ’NUN HUZURU TÜRKİYE'NİN HUZURU DEMEK.
24 Mayıs 2019
BAŞKAN DEĞİL, ADAM SEÇİYORUZ.
20 Mayıs 2019
MAZLUM VE MAHZUN BİR KAVİM. KIRIM TATAR TÜRKLERİ.
Haber Yazılımı