Yazı Detayı
20 Ekim 2019 - Pazar 10:59
 
Türkiye ve TERÖRİST ABD arasında yapılan anlaşmanın, uzmanınca yorumu
MEHMET YAMAN
mail.haber111@gmail.com
 
 

“Devlet GÜROCAK Facebook sayfasından yazmış aynen paylaşıyorum:

"Bakınız tane tane yazacağım.

Bilmeyenler için kısa açıklama;

Bu fakir Nato karargahında Türkiye'yi temsil etmiştir.
Ayrıca Ulusal ve Uluslararası Stratejik karargahlarda Türk Milletinin haklarını savunmak adına akademik olarak ÜST KARARGAH EĞİTİMİ almış birisidir.
Ayrıca Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetiminde akademik yüksek eğitim yaptığını zaten biliyorsunuz.

Demem odur ki devletlerarası antlaşmaları yorumlayacak liyakata sahibim hamdolsun.

ANLAŞMA METNİ

1. Türkiye ve ABD, iki yakın NATO üyesi olarak bu ilişkilerini teyid eder. ABD, Türkiye'nin güney sınırına dair meşru güvenlik kaygılarını anlar.

2. Türkiye ve ABD, kuzeydoğu Suriye başta olmak üzere sahadaki gelişmelerin, ortak çıkarlar temelinde daha yakın eşgüdüm gerektirdiğini kabul eder.

3. Türkiye ve ABD "hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için" anlayışıyla, NATO topraklarını ve halklarını tüm tehditlere karşı koruma taahhütlerini muhafaza eder.

4. Her iki ülke, insan hayatı, insan hakları ile dini ve etnik toplulukların korunmasına yönelik taahhütlerini yineler.

5. Türkiye ve ABD, Suriye'nin kuzeydoğusunda DEAŞ'la mücadele faaliyetlerinin devamında kararlıdır. Bu, önceden DEAŞ kontrolünde olan alanlarda yaşayıp yerinden edilen şahıslar ile alıkoyma merkezleri hususlarında uygun şekilde gerçekleştirilecek eşgüdümü de içerir.

6. Türkiye ve ABD, terörle mücadele harekatlarının yalnızca terör unsurları ile bu unsurlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereci hedef alması gerektiği üzerine mutabık kalır.

7. Türk tarafı Türk kuvvetleri tarafından kontrol edilen güvenli bölgedeki tüm meskun mahal (güvenli bölge) sakinlerinin dirliği ve güvenliğini sağlayacağını taahhüt eder, sivillerin ve sivil altyapının zarar görmemesi için azami dikkati göstereceğini vurgular.

8. Her iki ülke Suriye'nin siyasi birliği ile toprak bütünlüğüne ve Suriye ihtilafını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararına uygun şekilde sonlandırmayı hedefleyen, BM öncülüğündeki siyasi sürece olan bağlılıklarını yineler.

9. Her iki taraf Türkiye'nin, YPG ağır silahlarının toplanması ve YPG tahkimatları ile tüm muharip mevzilerinin kullanılmaz hale getirilmesi dahil, milli güvenlik kaygılarının giderilmesini teminen bir güvenli bölge kurulmasının devam eden önemi ve işlevselliğinde mutabık kalır.

10. Güvenli bölge, evvelemirde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kontrolünde olacak ve her iki taraf, güvenli bölgenin her veçhesiyle uygulanmasında eşgüdümü artıracaktır.

11. Türk tarafı Barış Pınarı Harekatı'na, güvenli bölgeden YPG'nin 120 saat içinde geri çekilmelerini teminen ara verecektir. Barış Pınarı Harekatı, bu geri çekilmenin tamamlanmasını müteakip durdurulacaktır.

12. Barış Pınarı Harekatı'na ara verildiğinde ABD, Blocking Property and Suspending Entry of Certain Persons Contributing to the Situation in Syria başlıklı 14 Ekim 2019 tarihli Başkanlık Kararnamesi uyarınca hayata geçirilen yaptırımlara ilavelerini getirmeme ve Kongre nezdinde uygun şekilde çalışmalar ve istişareler yürüterek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararı doğrultusunda Suriye'de barış ve güvenliğin teminine dönük kaydedilen ilerlemenin altını çizmek hususunda mutabık kalır. Barış Pınarı Harekatı 11. paragraf uyarınca durdurulduğunda, yukarıda bahsigeçen Başkanlık Kararnamesi uyarınca hayata geçirilen mevcut yaptırımlar kaldırılacaktır.

13. Her iki taraf bu açıklamada kaydedilen tüm hedeflerin uygulanması için birlikte çalışma taahhüdünde bulunmaktadır.

Madde 7, güvenli bölge olarak tanımlanan 35 km derinlikte, 444 km uzunluktaki toprağın tamamıyla şartsız, şurtsuz ve ortaksız şekilde Türkiye kontrolüne geçmesini kabul etmektedir. Yani Türkiye'nin toprak kazanımı anlamına gelir.

Kıbrıs, 12 Adalar, Batı Trakya, Bulgaristan gibi toprakları bu tarz ifadelerle kaybettik. Suriye sınırını aynı tarz ifadelerle geri aldık.

Madde 8, bu hakkın BM kararlarına uygun alındığını teyit eder. Antlaşmaya BM nezdinde geçerlilik kazandırır.

Madde 9, Suriye sınırları içerisinde ABD etki alanında bulunan tüm YPG unsurlarından ağır silahların toplanması, mevzilerinin yok edilmesi noktasında ABD'yi taahhüt altına sokar. Yani bölgenin Silahsızlandırılması anlamına gelir.

Madde 10, güvenli bölgenin tek sahibinin kayıtsız şartsız Türkiye olduğunu teyit eder.

Madde 11, tüm bunlar yerine getirilmezse Türkiye'nin Suriye'de operasyona devam edeceğini kayıt altına alarak daha şimdiden uluslararı meşruiyet kazandırır.

Madde 12, burada elde edilen zaferin ekonomik ilişkilere yansıtılmasıdır. Kapütülasyonların kaldırılması gibi. Ambargo ve yaptırımların kaldırılması demek ABD'nin Türkiye'ye karşı yaptırım uygulamaya kalkışmasının engellenmesi demektir. Bağımsız bir devlete bu karar ancak silah zoruyla imzalatılabilinir.

Bu antlaşma bir GALİP DEVLET TÜRKİYE ile bir mağlup devlet abd arasında yapılmış inanılmaz başarılı bir antlaşmadır.

ZAFER'dir ZAFER

 
Etiketler: Türkiye, ve, TERÖRİST, ABD, arasında, yapılan, anlaşmanın,, uzmanınca, yorumu,
Yorumlar
Haber Yazılımı