Yazı Detayı
22 Ocak 2021 - Cuma 21:18
 
UNUTTUNUZ MU?
Zelal ALPASLAN
zelal.alpaslan.vet@gmail.com
 
 

Size bir ülke anlatacağım, tepeden tırnağa evlat kokan…
Size bir ülke anlatacağım, bir ucundan diğer ucuna can kokan…
Size bir ülke anlatacağım, batısından doğusuna, kuzeyinden güneyine şehadet kokan…
Ey evlat!
Sen bu topraklarda yürürken daha anlamını kavrayamadığın İstiklal Marşı’mızın ;
“Bastığın yerleri ‘toprak’ diyerek geçme, tanı;
Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.” Dizelerini  unutursun ama bastığın topraktaki şehidin seni unutmadan , senin için canla başla mücadele verir..
Karadeniz’in göbeği Trabzon’da teröristlerin erzak çaldığını ihbar eden 15 yaşındaki Eren Bülbül’ün nasıl şehit olduğunu unuttunuz mu? Geride çocuğunun mürüvvetini belki torununu görme hayaliyle yatıp kalkan fakat “VATAN SAĞOLSUN” cümlesiyle ortalığı yakıp kavuran gözü yaşlı bir anne kaldı ama oğluyla hep gurur duydu. Çünkü biliyor ki oğlu şehadet şerbeti içti.
Batman’ın Kozluk ilçesine ‘Ben öğretmen olduumm.’ Nidalarıyla atanıp gelen gençliğinin baharında, 22’sinde karne gününde teröristler tarafından haince saldırıya uğrayan müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın’ı unuttunuz mu?
Afyon’da bir şehit annesinin ‘her sabah kapı aralanıyor, içeride bir gül kokusu….Evladım geliyor.’ Sözleriyle gözlerinden düşen özlem dolu yaşları unuttunuz mu? 
Bir şehidimizin babası; ‘düğününü yapacaktık yapamadık olsun. Torun sevecektik sevemedik olsun .Sıralı ölüm değildi senin ki içimizi dağladı oğlum; varsın o da olsun. Yeter ki vatan sağolsun. Bu memleketin yiğidi eri tükenir mi hiç oğlum… Nereye gidiyoruz diyene düğüne gidiyoruz düğüne demişsin oğlum…’ sözlerini unuttunuz mu?
 Afrin Zeytindalı Harekatında köşeye sıkışan teröristlerin başlattığı roket saldırısında Reyhanlı’da uykusunda şehit edilen 17 yaşında ki Fatma’yı unuttunuz mu?
Gündüzünde komutanına baba oluyorum diye müjde veren Murat Üsteğmeni, babasız kalan çocuğunu, şehidimizin eşini unuttunuz mu?
15 Temmuz 2016 da ki hain darbede Zekai Paşa(AKSAKALLI)’dan duyduğu;
“O makam senin namusundur Ömer. Ben gelene kadar namusunu  koru. Gerekirse o vatan hainini vur. Vazifenin sonunda şehadette var Ömer , hakkını bana helal et…”  cümleleriyle mücadele eden ve nankörce 30 kurşunla şehit edilen, heybetli, yürekli Ömer HALİSDEMİR’i unuttunuz mu? 
İlk kadın jandarma komutan Yarbay Songül YAKUT’u bilir misiniz? Askerleri kendisine baba derdi. Annesiyle her konuştuğunda ‘ bana değil operayonda ki Mehmetçiklerimize dua edin, ben masa başı çalışıyorum’ diyen fakat dağ başında elinde harita ile hain teröristlere nasıl pusu kurarım? Mehmetçiğimi nasıl korurum? Derdiyle yanıp tutuşan Şırnak’ta şehit düşen babadır Şehit Yarbay Songül YAKUT… Unuttunuz mu?
2016’ da Hakkari Dağlıca’daki çatışmada şehit düşen Uzman Çavuş İrfan MERT’in cenazesinden 1 yıl sonra evinin bahçesinde oyun oynayan 2 yaşında ki kızı Gülhan Fatma’nın gökyüzüne bakarak ‘baba, baba’ diyen o içli masum seslenişi unuttunuz mu?
Kurtuluş Savaşı ,  I.İnönü , II.İnönü , Sakarya Meydan Muharebesi , 1.Dünya Savaşı gibi savaşlarda hep en önde harp eden ‘kurşun değmeyen yiğit’ olarak biline alnından vurulmasına rağmen direnen Şehit Mahmut’u unuttunuz mu?
1996’ da Bingöl’de 26 askeriyle şehit edilen Asteğmen Sunay Civan’ı bilir misiniz? Şehadet şerbetini içmesine rağmen silahını bırakmayan, vatan sevgisini namusu, silahını kalbi bilmiş Şehit Asteğmen Sunay CİVAN. Bırakmadığı silahıyla morga kaldırılmış kendisi… Komutanının morga gelip “Asker görev bitti.” Demesiyle gevşeyen parmaklarının arasından silahı alınabilmişti. Unuttunuz mu?
ŞEHİDİM,
Vatanımızı emanet ettiğimizsin. Vatan namustur. Namusumuza alnının akıyla, imanının gücüyle sahip çıkansın. Bedenin bir tabutta olabilir ama sen o tabuta sığmayansın. Sen Şehidim sen! Sen yüreğe sığmayan en hassas yanımızsın. Toprağa ekilen bir çiçeksin… Vatanımızın anaları, babaları, eşlerinin hem yandığı yürek hem duyduğu gurursun. Rahat uyu Şehidim… Vatan Milletine Emanet!
                                                                                                                                                                    Zelal ALPASLAN

 
Etiketler: UNUTTUNUZ, MU?,
Yorumlar
Haber Yazılımı