Yazı Detayı
20 Mayıs 2019 - Pazartesi 11:45
 
Uykuda Bize Neler Oluyor?
Dr. Mustafa SAYGIN
mail.haber111@gmail.com
 
 

Merhaba sayın okurlarım. Sağlıklı uykunun hayatımızın vazgeçilmezi olduğunu konuştuk. Şimdi ise sağlıklı uykunun faydalarına diğer anlamda vücut makinasının çalışmasını nasıl düzenlediğine bir bakalım.

Uykunun merkezi ve periferik olmak üzere iki önemli etkisinden bahsetmek mümkündür.

Merkezi Sinir Sitemi (MSS)’nin normal işlevinin korunabilmesi için uyku gereklidir. Uyku sayesinde nöronal merkezler arasındaki doğal iletişim ve denge korunur. Uykuda beyin glikojen depoları yenilenir. Uykusuzlukta zihinsel aktivitenin yavaşlaması ve psişik bozuklukların (hiperaktivite, duygu durumunun değişken olması vs.) belirginleşmesi MSS için uykunun öneminin en iyi göstergesidir.

Uykuda sempatik tonüs, kas tonüsü azalır. Parasempatik tonüs ise etkin hale gelir. Nabız ve tansiyon azalır, solunum yavaşlar, oksijen tüketimi azalır. Metabolik fonksiyonların bazal metabolizma düzeyine indiği gözlenir. Perifer organlardaki enerji depoları yenilenir. Parasempatik aktivite sindirim sistemi aktivitesinde biraz artışa neden olabilir. Sonuç olarak periferik organlarda da bir dinlenme söz konusudur. Bu sayede uykunun özellikle NREM Evre III uyku yenilenme ve REM uykusunda da öğrenme ve hafızayla ilişkili işlemlerin gerçekleştiği düşünülürse uykunun önemi daha iyi anlaşılmış olacaktır.

Uykuyu NREM ve REM olarak ayırmıştık. Şimdide bu iki dönemde neler gerçekleşmekte;

NREM Dönemi: Gece uykusunun büyük kısmını oluşturan uyku tipidir. Bu uyku tipinde parasempatik sinir sistem dominanttır. Derinliği giderek azalır ve sonra REM periyoduna geçiş olur. Kişi yorgun ise NREM uzun sürer, REM’e geçiş gecikir. Süresi 45-90 dk arasındadır. NREM’nin özellikleri şunlardır: Sempatik tonüs azalır, kalp frekansı ve kan basıncı azalır (damar düz kaslarında tonüs azalmıştır). Solunumun frekansı 10-30 azalır, Bazal metabolizma hızı 10-30 azalma gösterir, Sindirim sistemi hareketleri artar, büyüme hormunu ve üreme hormaonlarının salınımı artar, rüyalar görülür, ancak genellikle hatırlanamaz (Bu yüzden NREM’e rüyasız uyku da denir). Sekiz saatlik bir uykuda NREM uyku 4-6 defa tekrarlanır. Özetle; bütün vital fonksiyonlar NREM’de yavaşlamıştır. Organizma dinlenim periyoduna girmiştir (Araştırmalar NREM’de serebral glikojen depolarının yenilendiğini ve immün sistemin güçlendiğini göstermiştir).

REM uykusu döneminde gerçekleşen düzenlemeleri haftaya konuşmak üzere,

Sağlıklı uyku dileklerimle, Hayırlı Ramazanlar…

 

Daha fazlası için https://www.saglikveuyku.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Soru ve istekleriniz için;

saglikveuyku@gmail.com adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

Doç. Dr. Mustafa SAYGIN

Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi

Temel Tıp Bilimleri Bölümü,

Fizyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı, Isparta, Türkiye.

 

 

 
Etiketler: Uykuda, Bize, Neler, Oluyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı