Yazı Detayı
28 Mayıs 2019 - Salı 14:36
 
Uykuda Nasıl Öğreniriz?
Dr. Mustafa SAYGIN
mail.haber111@gmail.com
 
 

Merhaba sayın okurlarım. Sağlıklı uykunun NREM döneminde bize neler olduğunu konuştuk. NREM uyku döneminde olan neler olduğundan bahsetmiştim, şimdi ise hayatımızın merkezinde rol alan öğrenme ve uyku ilişkisinin REM uyku döneminde nasıl meydana geldiğini konuşalım.

REM Dönemi: Yavaş dalga uykusu giderek hafiflerken uykunun başlangıcından 45-90 dk. sonra hızlı göz hareketleri ile karakterize heyecan verici rüyaların görüldüğü bir periyoda girilir (Bu yüzden rüyalı uykuda denilmektedir). Bu periyod REM uykusudur.

REM periyodunun süresi ortalama 15 dakikadır, fakat 1 saate kadar uzayabilir. Düşük voltajlı, değişken frekanslı bir aktivitedir ve rüyaların görüldüğü, hızlı göz hareketlerinin ve kaslarda tonus kaybının olduğu dönemdir.

Bazı REM uyku bölümlerinde göz hareket aktivitesi oldukça yoğun iken bazen yok ya da azdır. Bu durum fazik REM uyku ve tonik REM uyku olarak isimlendirilir. Uykudan REM döneminde uyananların yaklaşık 80’i uyanırken son gördükleri rüyaları hatırlarlar.

Kalp atımında taşikardi, bradikardi dönemleri gözlenmekle birlikte, solunum sayısı ve derinliği değişir. Tüm bu değişmeler, fizyolojik aktiviteler açısından uyanıklıkla benzerlik göstermektedir. Bu yönüyle, REM uykusunun bir kısa tanımı da felçli bir vücutta yüksek derecede aktif bir beyin şeklindedir. REM döneminde, organizma uykuda olduğu halde uyanıkken olduğu gibi yüksek bir beyin aktivitesine sahiptir ve bu yüzden REM uykusuna paradoksal uyku” da denilmektedir.

REM uykusunun bikginin işlenmesinde çok önemli rolünün olduğu ve merezi sinir sisteminin gelişiminde önemli rol aldığı artık bilinmektedir. REM periyodu durudurulduğunda uyanıklıkta konsantrasyon azalması gözlenir.  REM uykusunun durdurulmasının öğrenmeyi de bozduğu gösterilmiştir.

REM’de sinapslar (sinir hücreleri arasındaki bağlantılar) yenilenir (çocukluk döneminde beyin gelişimi daha fazladır).

Zeka geriliği olan çocuklarda REM döneminin az olduğu görülmüştür. Bu veriler REM döneminin bilginin işlenmesinde çok önemli rolünün olduğunu gösterir.

Deneysel çalışmalar sonucunda; öğrenme ile REM arasında yakın ilişki olduğu ortaya konulmuştur. Yeni bilgi edinildiğinde hayvanlarda REM uykusunun arttığı gözlenmiş ve deneysel ortamda yeni bilgiler verilip daha sonra REM bozulursa, öğrenmenin de aynı şekilde bozulduğu gözlemlenmiştir. Yapılan tüm çalışmaların ışığında; REM’in işlevi konusunda belli bağlı şu iki açıklama üzerinde durulmaktadır:

a) REM’in amacı gün içinde yaşananları unutmaktır.

b) REM, uyanıklıkta alınan bilgilerin düzenlenmesidir.

Bu elde ettiğimiz bilimsel kanıtlara dayanarak; REM uykusunun birey için gerekli olmayan kayıtları silmeye, gerekli olanları düzenlemeye ve böylece de bireyin ertesi güne duygusal ve bilişsel açıdan hazırlanmasına hizmet ettiği ve gün içinde yaşananların sahne aldığı ve seçilip tasniflendiği bir süreç olarak görülebilir.

Sağlıklı uyku dileklerimle, Hayırlı Ramazanlar…

 

Daha fazlası için https://www.saglikveuyku.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Soru ve istekleriniz için;

saglikveuyku@gmail.com adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

Doç. Dr. Mustafa SAYGIN

Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi

Temel Tıp Bilimleri Bölümü,

Fizyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı, Isparta, Türkiye.

 

 

 

 
Etiketler: Uykuda, Nasıl, Öğreniriz?,
Yorumlar
Haber Yazılımı