Yazı Detayı
26 Temmuz 2019 - Cuma 12:14
 
Uyuyamıyorum Ne Yapmalıyım!!!
Dr. Mustafa SAYGIN
mail.haber111@gmail.com
 
 

Değerli okurlarım sağlıklı uyku için neler yapmamız gerektiğini konuştuk. Eğer uyku sorunu yaşıyorsak bunları gözden geçirmenin faydası var.

İnsomnia denilen ve toplumda 15’e varan oranlarda karşılaştığımız uyuyamama problemi vardır. Uykusuzluk çeken insanlar, gözlerini birkaç dakikadan fazla kapalı tutamamaktan, yatakta bir sağa bir sola dönüp durduklarından ya da bir türlü uykuya dalamamaktan yakınırlar. Bu durumda uykusuzluğa neden olan bir sürü sebep olabilir ama sonuç uykusuzluktur. Burada sahip olduğunuz bir hastalığınız uykusuzluğa neden olabilir. Öncelikle bu durumu ortadan kaldırmaya çalışıp tedavi olmanız gerekmekte.

Hastalıktan farklı olarak çevresel faktörler de uykusuzluğa neden olabilir. Vardiyalı işler, sık yapılan seyahatler, beslenme ve en önemlisi de sosyal medya gibi faktörler vücut saatinin bulunduğu ortamla oluşturduğu uyumu bozar.

Uykusuzluk sorunum var diyebilmek için;

  • Uykuya dalmakta zorluk
  • Gece sık sık uyanmak
  • Uykuya dönüş zorluğu
  • Sabah çok erken uyanmak
  • Gündüz uykusuzluk
  • Konsantrasyon bozukluğu
  • Sinirlilik

Eğer bu tür şikayetleriniz varsa; uykunuzu iyileştirmenin psikolojik ve davranışsal basamakları içeren birçok yolu vardır. Uykusuzluk için bilişsel davranışçı tedaviler, rahatlama teknikleri ve genel uyku hijyeni sizin için ilk basamak olmalıdır.

Uykusuzluk için kesin bir test yoktur. Uykusuzluk semptomlarını teşhis etmek ve ölçmek için pek çok farklı araç vardır.

Öncelikle uyku günlüğü; uykuyla ilgili ayrıntıları izleyen basit bir günlüktür. Bir uyku günlüğünde, yatma vaktiniz, uyanma süreniz, gün içinde çeşitli zamanlarda ne kadar uykulu hissettiğiniz gibi ayrıntıları kaydedersiniz. Bir uyku kaydı doktorunuzun neyin uykusuzluğa neden olabileceğini bulmasına yardımcı olabilir. Uyku günlüğünüzü tutmak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Doktorunuz aracılığı ile bazı insanlarda uykuyu bozabilecek tiroid sorunları gibi tıbbi durumları değerlendirmek için bazı kan testleri yaptırabilirsiniz.

Tedavi için;

İlk başta uyku hijyenine dikkat etmeliyiz.

Uykuyu teşvik eden bir uyku ortamı oluşturmalıyız (Bu tamamen kişisel ve özgün bir durumdur).

Uyku hakkında olumlu düşünceler ve inançlar geliştirmeyi öğrenmek.

Bilişsel Davranışsal Terapi (CBT-cognitive behavioural therapy); İnsanların yataklarını; uyanık kalınan, kıpırdanılan, sağa sola dönülen ve “neden uyuyamıyorum” endişelerine kapınılan yer olarak görmelerinden ziyade uyunan bir yer olarak görebilmelerine dair eğitimleri içeriyor. Terapi aynı zamanda da insanların yaşam biçimlerini ve uyudukları çevreyi (yatak odanız) değiştirmelerine yardımcı oluyor, rahatlama tekniklerini öğreterek, uykuya yardımcı olmayan düşünceleri ve insomniayı geliştiren inançları değiştirerek uyku problemlerini ortadan kaldırıyor. Bunun için profesyonel bir destek almalısınız.

Kısa vadeli kullanılan uyku ilaçları da (eş-dost-arkadaşın önerdikleri değil; doktora danışılarak alınan) insanların uyku problemlerini düzene sokabiliyor. Fakat uzun süre uyku ilacı kullanımı da ciddi hasarlara ve bağımlılığa sebep olabilir.

Uyku Kısıtlaması; gece uyuyabilmeniz ve uykuda kalabilmeniz için yatakta geçirilen süreyi kısıtlayan bir programın izlenmesi

Yoga, meditasyon ve rehberli görüntü gibi gevşeme teknikleri, bedenin uyumaya hazırlanmasında yardımcı olabilir. Günün erken saatlerinde yapılan egzersizler stresi azaltmada ve daha derin uykuya dalma konusunda yardımcı olabilir.

Ayrıca akşamüzeri yapılabilecek aerobik egzersizler uykuya dalmanızı kolaylaştırıp uyku kalitenizi arttırmaya yardımcı olacaktır.

Davranışsal tedaviler tek başına yeterli olmayabilir. Uykusuzluğun uyku yardımcılarıyla tedavi edilmesi, özellikle davranışsal yaklaşımların bir kombinasyonu denendikten sonra, bu uyku problemlerinin en yaygın tedavisidir.

 

Uyku yokluğu yada diğer bir deyişle uyuyama şikayetleriniz varsa bunları denemeniz ve şikayetleriniz hala devam ediyorsa bir uyku hekimine müracaat etmeniz gerekir. Sağlıklı uyku dileklerimle, selametle kalınız.

 

Daha fazlası için https://www.saglikveuyku.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Soru ve istekleriniz için;

saglikveuyku@gmail.com adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

Doç. Dr. Mustafa SAYGIN

Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi

Temel Tıp Bilimleri Bölümü,

Fizyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı, Isparta, Türkiye.

 
Etiketler: Uyuyamıyorum, Ne, Yapmalıyım!!!,
Yorumlar
Haber Yazılımı