Yazı Detayı
21 Şubat 2021 - Pazar 14:13
 
Vefa, Önce Kendimiz İçin
Cevahir AYDIN
seyyahsepet@gmail.com
 
 

"Eğer bir ağacın gölgesinde dinlendin ise o ağaçla bir arkadaşlık kurmuşsun demektir, mutlaka o ağacı bir sula."

Yaratıcımız bir, beslendiğimiz toprak bir, kendisiyle hayat bulduğumuz güneş ve havamız bir.. Binlerce bir ile 'Bir' olana kuluz.
Evrenle uyum içinde yaşadığımız takdirde aslında görevlerimiz de bir.
Arada sadece bir nüans farkı var. Ötelerde onlara hesap yok, burada bize zorlama yok.
İster uyum içinde yaşar mutlu oluruz ister muhteşem ahengin akıntısına karşı kulaç çeker kaybederiz.
...
Vefalı olmak; hem kendimize hem yaratılış gayemize hem de paydaşlarımıza karşı..
İddia etmek değil, samimiyet ve akışa uyum sağlayıp teslim almak kazandıracak. 
Bu bilinçli ve tercih edilmiş kaliteli uyum ile sorumluluğumuzun farkında olup, ruhsal ve bedensel sağlığımıza ayrı bir ihtimam göstererek kendi rızamızla, ötelere hazırlanmak akıllıca olacaktır.
Değilse, bitkisel hayat yaşayan bireyler olmak ve bunun ötesine geçmek için mücadele etmekten kaçınmak, herşeyin yolunda gittiğini göstermez dostlar.

Daha iyi bir yaşam için neler mümkün?
Daha insanca bir hayat için daha iyi neler mümkün?
Daha kaliteli bir kulluk için mevcudun ötesinde neler mümkün?
Sorgulamayan, mevcut yaşam kalitesi olarak dayatılana itiraz etmeyen, öğretilmiş dogmalara teslimiyet gösterip İnsâni yaşamın ve İslâmî şahsiyetin hayatında oluşturduğu tahribatı irdelemeyen, rol yapan bireyler nereye ulaşmış acaba bir düşünelim!
Bu tür bireylerin öldükten sonra kaçının şu hayatta bir imzası var, kaçını iyilikleri ve bıraktığı eserlerle hayırla yâd ediyoruz bir düşünelim.
...
Dijital çağda, mağara devri(!) diye tabir edilen bir çağdan daha aşağı bir kalitede fiiller ve söylemlerle karşılaşınca insan soramadan edemiyor: medeniyet bu çağa neden uğramadı? Uğradıysa, hayatlarımızda neden tutunacak dal bulamadı?

Vefasız, kendine dahi kıymet vermeyen, bilgi kirliliği içinde kaybolan, yaşadığı travmaların bilincinde olduğu halde onarımı seçmeye cesareti olmayan, çelişkiler yumağı davranış tutarsızlığı içinde boğulan, sorgulamadan yaşamaktan memnun(!) bireylerden kendisini koruyor olabilir mi?

Hak eden, sorgulayan, onarımı seçen, insanî ve İslâmî kişiliği oturmuş bireylerin hayatında yer bulmaya, onlarda kendisini göstermekle değerini muhafaza etmeye çalışıyor olabilir mi?
...
Başta kendimize olan sağlıklı yatırım için ve ahenk yakalandığında kendisiyle hayatımıza hayat katacağımız Kâinatta işimiz bitince bizden şikayetçi olunmasın için sorgulama ve onarım vakti!

Cevâhir / Küçük Dünyam

 
Etiketler: Vefa,, Önce, Kendimiz, İçin, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı