Yazı Detayı
12 Şubat 2021 - Cuma 14:34
 
YEŞİL ÇAY PUDRASI
Önder GÜZELARSLAN
onderguzelarslan@gmail.com
 
 

Geçtiğimiz hafta bazı ziyaretler çerçevesinde ülkemizin kuzeyinde Trabzon ve Rize’de bulundum. Rize’de bu yıl 2.si düzenlenen bir kitap fuarı organizasyonuna iştirak ettim. İlk defa Muhtarlar Derneği’nin öncülüğünde düzenlenen bu kitap fuarına Rizelilerin ilgisi çok büyüktü. 

Muhtarlar Dernek Başkanlığını yürüten İrfan Kaya sıradışı bir muhtar. Çok başarılı projelere imza atan muhtar Rize’nin en faal muhtarı. Yaptığı çalışmalara yakinen şahit oldum. Böylesi şahsiyetleri görüp tanıyınca insan geleceğe dair umutlanıyor. Kitap Fuarı içinde adeta kendini yırtarcasına bir mücadele veriyordu.

Rize denilince aklımıza çay geliyor. Çay denilince de ülkemizin gururu Çaykur akla geliyor. Rize’de bu kez Çaykur’u da ziyaret etmek nasip oldu. Çaykur’da çekirdekten yetişen bir genel müdür vekilimiz var. Göreve yeni gelmiş. Sempatik olduğu kadar çok candan birisi olan Genel Müdür Vekilimizin adı Yusuf Ziya Alim. Göreve gelir gelmez “çay adına neler yapabiliriz, Çaykur’u bir adım daha öteye nasıl taşırız?” diye dert edinmiş ve kolları sıvamış. İlk yaptığı icraat çay satış ofisi olmuş. Üretilen bütün ürünlerin satışının yapıldığı yeni nesil satış kompleksi yapmış. Şu anda Rize ve Tirebolu’da olan satış merkezi, yakın zamanda 81 vilayete yayılacak. İsim hakkı verilecek. Yatırımcılar şimdiden sıraya girmiş vaziyette. 

İnavasyona özel bir önem veren Yusuf Bey çalışmalarında bir ilke de imza atarak bir başka işe koyulmuş. Tamamen kendi fikri olarak ortaya çıkardığı ve ar-ge çalışmaları yaparak üretimine başladığı bu ürünün adı “Matcha”. Japonların geleneksel çay seremonilerinde içilen ve son olarak Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ikram edilen, dünyada “Matcha” olarak bilinen yeşil çay yapraklarından özel bir teknik ile üretilen “Yeşilçay Pudrası”.

Türkiye’de bir ilke imza atan sayın Alim, çok güçlü bir antioksidan olan yeşil çay pudrasının, cildi güzelleştirdiğini, sindirimi kolaylaştırdığını, toksin ve ödem arttırıcı özelliği olduğunu ifade etti. Üretimdeki amaçlarının herkesi sağlıklı ve tabii Türk çayı ile tanıştırmak olduğunu belirtti. 

Gelelim bu yeşil çay pudrasının nasıl tüketildiğine. Klasik olarak çay şeklinde içerek tüketebiliyoruz. Bir fincan sıcak su içine bir çay kaşığı yeşil çay pudrasını koyarak eriyinceye kadar karıştırıyoruz. Ve çay gibi içebiliyoruz. Hoş ve güzel bir tadı var. İçilmesinin dışında, kurabiye ve kek yapımında, dondurma yapımında kullanılmakta, yoğurt ve bal içine koyarak tüketebildiğimiz gibi, süt içine karıştırılarak da tüketilebilmektedir. Ciddi bir şifa kaynağı olan yeşil çay pudrası antioksidan olma özelliği ile kanser tedavisinde de kullanılabilmektedir. Bizim yeşil çay pudramız dünyadakilerden daha bir farklı lezzete ve özelliğe sahip olduğunu ifade eden Yusuf Bey, “dünyada üzerine kar yağan tek yeşil çay pudrası bize ait. Yurtdışından gelen yeşil çay pudralarında pestisit kalıntısı bulunmaktadır. Kimyevi kalıntılar üzerinde bulunmakta, bunun da insan sağlığına zararı olduğunu belirterek biz bunun üretiminde sağlığı da hedefleyerek hijyene de büyük hassasiyet göstermekteyiz” diye ifade etti.

Türkiye’de bir ilk olan bu yeşil çay pudrasının asıl olarak çay dışında gıda sektöründe kullanılması hedeflenmektedir. Bunun için de Mado dondurmaları ile bir anlaşma yapılmış. Çok yakın bir zamanda yeşil çay pudralı dondurma üretimi gerçekleştirilecek olduğunun müjdesini iletti. Bunu duyduğuma çok sevindim. Bunun yanı sıra bulgur ve makarna üreticisi firmalar ile de görüşmeler yapılmakta imiş. Bulgur üreticisi bir firma yeşil çay pudrasından talepte bulunmuş bile. 

Japonya’da makarna hamuruna katıldığına şahit olduklarını, en kısa zamanda makarnada da deneyeceklerini ifade eden genel müdür vekili Çaykur olarak yeni ürünleri piyasaya sürmeyi sürdüreceğiz. Bu ürünlerin karşılık bulması için de doğu ve güneydoğu bölgelerimiz ile başlattığımız ve ülkemizin tamamına dolaşacağımız programlarımıza başladık. Bu şekilde Çaykur’a olan ilgiyi artıracaklarını ifade ederek, ülkesini seven herkesin bu güzide kurumumuza sahip çıkmasını istedi. Açıkçası bu kadar cengaver ve gözlerinde pırıl pırıl ışıltısı olan, çalışkan, başarılı ve de başarıya doymayan bir şahsiyet ile tanışmış olmak beni çok mutlu etti. Ve kendisinden büyük bir ilham aldım. Böylesi başarılı bürokratlarımız olduğu sürece sırtımız yere gelmeyecektir, Allah’ın izniyle.

Yerinde tadına bakarak aldığım yeşil çay pudrasını bir diğer ismi ile “matcha” çayını mutlaka tatmanızı tavsiye ederim. Güçlü bir antioksidan olan yeşil çay pudrası, detoks yaparak kilo vermenize de yardımcı olur. Kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Zihni zinde tutarak, bütün vücudu rahatlatır. Ve en önemlisi de tip2 diyabetinizi kontrol etmeye yardımcı olur. Daha nice sayamadığım faydaları olan bu ürünü piyasaya sürerek bizlere kazandıran gayretli ve başarılı Çaykur Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim beyefendiyi yürekten kutlayarak, tebrik ediyorum. 

Önder GÜZELARSLAN

 

05.12.2019       

 
Etiketler: YEŞİL, ÇAY, PUDRASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı