Yazı Detayı
02 Şubat 2021 - Salı 00:09
 
LOKANTA,RESTORAN VE KAFE’LERE DESTEK ÖDEMESİ
Engin DURSUN
engin@engindursun.com.tr
 
 

Değerli Okurlar;

27 Ocak 2021 tarihinde Ak Parti Grup Toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Lokanta,Restoran ve Kafeler gibi Sektörlere destek ödemesi yapılacağı hakkında bilgi vermişti.

Şimdilik bildiğimiz kadarıyla yeni bir açıklama veya  resmi gazete de yayımlana kadar detaylar bu şekilde:

2019 cirosu 3 milyon lira ve altı olan, gerçek usulde vergilendirilen ticari işletmelere destek ödemesi olacak. 

Cirosu 2020 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 50 ve daha fazla azalan işletmeler, 2 bin liradan az 40 bin liradan fazla olmamak üzere, ciro kaybının yüzde 3'ü oranında destek ödemesi olacak.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM’DE KDV ORANI YÜZDE 1 OLARAK UYGULANACAK 

30.01.2021 tarihli 3470 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile,

“6306 Sayılı Kanun kapsamında riskli yapıların bulunduğu yerlerde, dönüşüm projeleri çerçevesinde, taşınmaz maliklerine ait mevcut inşaat alanının 1,5 katına kadar olan yeni inşaat alanında yapılacak olan konutlara ilişkin inşaat taahhüt işlerinde”

KDV oranı 1 olarak uygulanacaktır.

ÖZEL İLETİŞİM VERGİSİ’NDE ARTIŞ OLDU

30.01.2021 tarihli 3469 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile Özel İletişim Vergisi oranı 7,5 den 10’a çıkarıldı. 

ÇOK TEHLİKELİ İŞYERLERİNDE PRİM TEŞVİKİ

Sgk bakımından Çok tehlikeli sınıfta yer alıyorsanız , ondan fazla çalışanınız  bulunuyorsa  ve üç yıl içinde ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan bir iş kazası meydana gelmiş bir  işyeriniz var ise , işsizlik sigorta prim teşviki alma hakkınız vardır.

Bu teşvikten yararlanabilmek için;

A-) Bu işyerinin, İşyerinin 6331 sayılı Kanunun 9 uncu maddesi kapsamında çok tehlikeli sınıfta yer alan bir işyeri olması,

B-) İşverenin Türkiye genelinde çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde her ay toplamda ondan fazla çalışanı bulunması,

C-) İşyerinde Son 3 yıl içinde ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan bir iş kazasının meydana gelmemiş olması, gerekmektedir.

 

Ayrıca, 01/1/2019 tarihinden itibaren İşyerinin, İSG-KATİP’e kayıtlı onaylanmış ve devam eden iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin verilmesine ilişkin, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi ya da İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğine göre Bakanlıkça yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşlar ile yapılmış bir sözleşmesinin bulunması şarttır.

Teşvikten yararlanma şartlarından birinin sağlanmaması nedeniyle teşvik uygulamasına son verilmiş işverenler dışında teşvikten yararlanmak isteyen işverenler için başvuru şartı bulunmamaktadır.

 

SMMM ENGİN DURSUN

 
Etiketler: LOKANTA,RESTORAN, VE, KAFE’LERE, DESTEK, ÖDEMESİ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı